Marsz pamięci "Burego" w Bydgoszczy. Dariusz Żurek: to wydarzenie na skalę krajową
- Bardzo piękne wydarzenie, pokazujące ich tragedię i manifestujące ich obecność w przestrzeni publicznej - ocenił w Polskim Radiu 24 marsz pamięci Rajmunda Rajsa "Burego", który w sobotę przeszedł przez Bydgoszcz Dariusz Żurek z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Zauważył, że maszerujący nieśli transparenty z hasłem "Murem za polskim mundurem".
2021-11-28, 13:07
W sobotę ulicami Bydgoszczy przeszedł III Bydgoski Marsz "Burego". Uroczystości związane były z rocznicą urodzin kpt. Romualda Rajsa ps. Bury, jednego z Żołnierzy Wyklętych. Obchody zostały zorganizowane przez stowarzyszenie Bydgoscy Patrioci oraz Koło Pomorskie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
"Wydarzenie na skalę krajową"
- Tradycyjny marsz przeszedł w 108. rocznicę urodzin kpt. Burego. To też rocznica wykonania wyroku śmierci na trzech bohaterach - Augustyniaku, Dutkiewiczu i "Ośce" - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Dariusz Żurek z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - W Bydgoszczy środowiska patriotyczne mają swoją siedzibę, którą nazywa się "redutą Burego" - powiedział i dodał, że sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. - Później odbyło się wręczenie pamiątkowych medali, które uhonorowały pracę ludzi zajmujących się upamiętnieniem historii w szerokim zakresie, w szczególności Żołnierzy Wyklętych - wyliczył.
- Później odbył się tradycyjny przemarsz przez Bydgoszcz pod pomnik Leszka Białego - również zamordowanego przez komunistów. Bardzo piękne wydarzenie, pokazujące ich tragedię i manifestujące ich obecność w przestrzeni publicznej - podkreślił i zaznaczył, że przemarsz zwrócił uwagę Bydgoszczan zwiedzających jarmarki bożonarodzeniowe.
Wspomniał, że jednym z haseł pojawiających się na marszu było "Murem za polskim mundurem". - Brali w nim udział ludzie z całej Polski - Warszawy, Białegostoku, Lublina. To wydarzenie na skalę krajową - podkreślił Dariusz Żurek.
REKLAMA
Prace IPN w Grudziądzu
W rozmowie także o pracach IPN prowadzonych na cmentarzu farnym w Grudziądzu. - Grudziądz wpisuje się w "polski gułag", który mieścił się na Pomorzu. Były tu więzienia w Koronowie, Inowrocławiu, Sztumie, czy więzienie dla kobiet w Fordonie- wyjaśnił historyk.
Posłuchaj
Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
- "Żołnierze wyklęci" - specjalny serwis PolskieRadio.pl
- Film o Hieronimie Piotrowskim. Maciej Sufa: pokazuje, że są wartości ważniejsze niż życie
- Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Dariusz Żurek (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, delegatura w Bydgoszczy)
Data emisji: 28.11.2021
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
mbl
REKLAMA