Wystawa "Przepotwarzanie" w Muzeum Karykatury. "Pełen przekrój różnych wizerunków"
- Poza karykaturami w tradycyjnym rozumieniu, pokazujemy również twarze-nie twarze: twarze-hybrydy; twarze metaforyczne; czasem twarze, które już tych twarzy nie przypominają. Jest pełen przekrój różnych wizerunków - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o wystawie "Przepotwarzanie" kurator Karolina Prymiewicz.
2021-12-01, 12:00
W Muzeum Karykatury prezentowana jest wystawa pt. "Przepotwarzanie". Kurator Karolina Prymiewicz opowiedziała o szczegółach ekspozycji. Jak wskazała, dzieła skupiają się na motywie twarzy. - Nie są to tylko karykatury portretowe, ale przede wszystkim opieramy się na naszych zbiorach wspaniałych karykatur stworzonych przez sławy karykatury portretowej - między innymi Edwarda Ałaszewskiego, Andrzeja Stopki czy Eryka Lipińskiego - zaznaczyła.
Jak dodała, na wystawie znajdują się karykatury, wśród których widzowie rozpoznają znane postacie aktorów, ale także ludzi polityki. - Poza karykaturami w tradycyjnym rozumieniu, pokazujemy również twarze-nie twarze: twarze-hybrydy; twarze metaforyczne; czasem twarze, które już tych twarzy nie przypominają. Jest pełen przekrój różnych wizerunków, także twarzy wymyślonych, typów charakterologicznych, w których można doszukiwać się podobieństwa przypadkowego czy też może zamierzonego do osób znanych - tłumaczyła kurator.
Zanik karykatury
Gość audycji nawiązała także do historii karykatury. Jak zaznaczyła - w jej opinii - nie da się precyzyjnie wskazać początków karykatury portretowej, ponieważ nie istnieją tak stare dokumenty wizualne, które pozwoliłyby określić precyzyjny przedział czasowy. - Natomiast jeśli chodzi o zawód karykaturzysty to oczywiście narodził się i rozwinął w XIX w. kiedy powstawało też wiele tytułów satyrycznych prasowych - dodała.
Posłuchaj
Karolina Prymiewicz powiedziała, że obecnie nie spotykamy się w mediach drukowanych z karykaturą, ponieważ rysunek prasowy zastąpiła fotografia. Co ważne, nie mamy także już do czynienia z satyrycznymi periodykami. - W prasie nie ma już miejsca na karykaturę portretową, a szkoda. Choć oczywiście jest to też zrozumiałe, bo nie za bardzo lubimy oglądać się w karykaturze, a przede wszystkim i celebryci i politycy chyba szczególnie są przewrażliwieniu na punkcie swoich wizerunków - dodała historyk sztuki.
REKLAMA
Wystawę "Przepotwarzanie" można oglądać w Muzeum Karykatury w Warszawie od 19 listopada do 3 kwietnia 2022.
- Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego. "Artysta łamał wszelkie zasady"
- Odnaleziony obraz Matejki będzie licytowany. "To niewątpliwa sensacja"
- Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
REKLAMA
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: Karolina Prymiewicz (historyk sztuki, kurator wystawy "Przepotwarzanie")
Data emisji: 30.11.2021
Godzina: 23:35
REKLAMA
ng
REKLAMA