Prof. Kik: przesunięcie USA ku Pacyfikowi spowoduje zanik przeszkód przed federalizacją UE

- Wycofywanie się USA ze względu na rosnącą rywalizację z Chinami może doprowadzić do tego, że zniknie główny element, który stanowił dyskretną przeszkodę na drodze jednoczenia się Europy w duchu federacyjnym czy tworzenia własnej armii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog. - Jeśli USA stopniowo będą przesuwały się ku Pacyfikowi, będzie słabła w UE podskórna aktywność dyplomacji, gospodarki i dolara na drodze stawiania przeszkód przekształcania się Europy w państwo federalne - dodał. 

2021-12-02, 10:07

Prof. Kik: przesunięcie USA ku Pacyfikowi spowoduje zanik przeszkód przed federalizacją UE
"PPS będzie ewoluowała w stronę lewego skrzydła KO" - prof. K. Kik o zmianach w Lewicy. Foto: PR24/AK

W minioną niedzielę w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności odbyła się "Konferencja o przyszłości Europy", w której udział wzięli były premier Donald Tusk i były szef MSZ Radosław Sikorski. W Unii Europejskiej rozpoczyna się dyskusja na temat przyszłości i kształtu Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Kazimierz Kik z UJK w Kielcach.

"Obecne konflikty zejdą z pola"

- To będzie trwało do wiosny, do połowy przyszłego roku. Już wiemy, że Niemcy i Emmanuel Macron zgłosili koncepcję federalizacji Europy. To będzie głównym celem. Ta debata ma się zakończyć konwencją europejską, która ma być podstawą nowego traktatu o Unii Europejskiej - podkreślał gość "Tematu dnia". 

W ocenie rozmówcy Stanisława Janeckiego "istotą nowego traktatu o Unii Europejskiej" jest dalsza pogłębiona integracja. - To będzie kolejna sprawa. Już wiemy, że PiS jest przeciwne pogłębianiu UE w stronę budowania federalnej Europy. To będzie kolejna odsłona, jak tylko obecne konflikty zejdą z pola, to pojawi się nowy cel strategiczny (opozycji - przyp. red.) - wskazał politolog. 

"Zanik przeszkód przed federalizacją UE"

- Dopuszcza się możliwość elastycznej formuły jednoczenia Europy, czyli - Europy wielu prędkości. To jest zakładane w dokumentach niemieckich i prawdopodobnie taką to formułę przyjmie. Musimy pamiętać wszakże o jednym - że od lat 80. Stany Zjednoczone nie były zainteresowane integrowaniem się Europy w stronę państwa federalnego jako alternatywy czy rywala - argumentował. 

REKLAMA

- Wycofywanie się USA ze względu na rosnącą rywalizację z Chinami może doprowadzić do tego, że zniknie główny element, który stanowił dyskretną przeszkodę na drodze jednoczenia się Europy w duchu federacyjnym czy tworzenia własnej armii. Stany Zjednoczone absolutnie były przeciwne tworzenia armii europejskiej, uważały, że NATO jest fundamentem tego wszystkiego. Jeśli USA stopniowo będą przesuwały się ku Pacyfikowi, będzie słabła w UE podskórna aktywność dyplomacji, gospodarki i dolara, na drodze stawiania przeszkód przekształcania się Europy w państwo federalne - podkreślił Kazimierz Kik. 

Posłuchaj

Prof. Kazimierz Kik: przesunięcie USA ku Pacyfikowi spowoduje zanik przeszkód przed federalizacją Europy ("Temat dnia/ Gość PR24") 9:47
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu

Czytaj także:

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

REKLAMA

ProwadzącyStanisław Janecki

Gośćprof. Kazimierz Kik (politolog)

Data emisji: 2.12.2021

Godz. emisji: 7.47

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej