"To jest bardzo niebezpieczne". Cezary Gmyz o zapisach niemieckiej umowy koalicyjnej

2021-12-06, 11:00

"To jest bardzo niebezpieczne". Cezary Gmyz o zapisach niemieckiej umowy koalicyjnej
Cezary Gmyz, foto: PR24/MS

- Zapisy umowy koalicyjnej budzą najwyższy niepokój, dlatego że do tej pory tak daleko idących postulatów w Unii Europejskiej nie formułowano. To, co zaproponowali koalicjanci [...] oznacza utworzenie Republiki Federalnej Europy, państwa wzorowanego na ustroju niemieckim - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.

Na nadzwyczajnej konferencji partyjnej niemieccy socjaldemokraci zatwierdzili w sobotę umowę koalicyjną z Zielonymi i liberalną FDP, która zrobiła to samo w niedzielę.

8 grudnia Bundestag zatwierdzi kandydaturę Olafa Scholza na stanowisko kanclerza. Jak powiedział Cezary Gmyz na antenie Polskiego Radia 24, przy okazji zatwierdzony zostanie również skład nowego gabinetu.

- Wcześniej przewidywano, że stanie się to około 14 grudnia, natomiast wszystko wskazuje na to, że już 8 grudnia zostanie przegłosowany cały gabinet federalny - powiedział. - Wtedy rząd Niemiec się ukonstytuuje - dodał.

Ukonstytuowanie się rządu będzie oznaczało przejęcie obowiązków przez nową koalicję, która ustami swojego szefa, czyli przyszłego kanclerza, stwierdziła, że "europejska suwerenność jest kluczem do niemieckiej polityki zagranicznej". O znaczenie słów Olafa Scholza został zapytany gość Michała Rachonia.

Zdaniem korespondenta Telewizji Polskiej w Berlinie zapisy umowy koalicyjnej są w najwyższym stopniu alarmujące.

- Zapisy umowy koalicyjnej budzą najwyższy niepokój, dlatego że do tej pory tak daleko idących postulatów w Unii Europejskiej nie formułowano. To, co zaproponowali koalicjanci, [...] oznacza utworzenie Republiki Federalnej Europy, państwa wzorowanego na ustroju niemieckim - powiedział. - To jest bardzo niebezpieczne - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

Cezary Gmyz o umowie koalicyjnej nowego rządu Niemiec (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:39
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie)

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 10.07

bf

Polecane

Wróć do strony głównej