Surowcowe podsumowanie 2021 roku. Sprawdź, co działo się na globalnych rynkach towarów
Cechą charakterystyczną mijającego roku były rosnące ceny surowców na światowych rynkach. Wzrost cen surowców przełożył się na inflację, którą odczuwają wszyscy konsumenci. Sprawdzamy, co działo się na rynkach w ostatnich miesiącach.
2021-12-21, 15:00
W ciągu ostatnich trzech miesięcy ceny energii gwałtownie wzrosły, zwłaszcza ceny gazu ziemnego i węgla, podczas gdy większość cen nieenergetycznych ustabilizowała się po gwałtownych wzrostach na początku roku. Niekorzystne warunki pogodowe odbiły się na wielu rynkach towarowych: niezwykle wysokie temperatury latem zwiększyły zapotrzebowanie na energię elektryczną; susze zmniejszyły podaż energii wodnej i wpłynęły na niektóre towary rolne, natomiast powodzie wpłynęły na podaż niektórych metali i węgla. Oczekuje się, że większość cen spadnie w 2022 r. w miarę zmniejszania się ograniczeń w podaży.
Ożywienie popytu na ropę
Ceny ropy naftowej kontynuowały odreagowanie po osiągnięciu najniższych poziomów w czasie pandemii COVID-19, a średnia cena ropy Brent w pierwszej połowie października wyniosła 82 USD za baryłkę, czyli znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii. Ceny ropy naftowej wzrosły dzięki stałemu ożywieniu popytu na ropę, który obecnie jest zaledwie o 3 procent niższy od szczytowego poziomu sprzed pandemii. Produkcja również rosła wolniej niż oczekiwano, ze względu na zakłócenia w dostawach i ograniczenia mocy produkcyjnych. Ceny ropy naftowej były również wspierane przez rosnące ceny gazu ziemnego, ponieważ ropa naftowa staje się coraz bardziej konkurencyjnym substytutem w ogrzewaniu i wytwarzaniu energii elektrycznej.
Produkcja rozczarowuje
Po wzroście przez większą część roku 2021, w sierpniu i wrześniu produkcja ropy naftowej spadła. Produkcja w Stanach Zjednoczonych została zakłócona przez huragan Ida. Ograniczenia produkcji przez OPEC i jej partnerów (OPEC+) również były znacznie poniżej docelowej produkcji, głównie z powodu konserwacji i nieplanowanych przestojów w niektórych krajach w związku z ograniczeniami COVID-19, a częściowo z powodu utrzymujących się słabych inwestycji, przy czym niektóre kraje produkowały na poziomie zdolności produkcyjnych lub zbliżonym do nich.
![Wykres cen surowców od 1992 roku. Źródło: MFW](http://static.prsa.pl/images/361535d7-94fd-4225-82f5-c47d0d2fea31.jpg)
Ceny gazu i węgla wystrzeliły
Ceny gazu ziemnego i węgla gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach, a ceny spotowe w Europie i Azji osiągnęły rekordowe poziomy, napędzane przez odradzający się popyt i stagnację podaży. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło wraz z ożywieniem gospodarczym, do czego przyczyniła się cieplejsza pogoda, która zwiększyła zapotrzebowanie na chłodzenie. Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych również spadła w kilku krajach z powodu suszy i niskiej prędkości wiatru. Niekorzystne warunki pogodowe wpłynęły również na produkcję gazu ziemnego i węgla, a powodzie zmniejszyły produkcję węgla w kilku krajach, w tym w Chinach i Indonezji.
REKLAMA
Stabilizacja cen surowców rolnych
Ceny surowców rolnych ustabilizowały się w trzecim kwartale, ale pozostają na najwyższym poziomie od 2013 roku. Spadki niektórych cen żywności (np. ryżu w reakcji na dobre plony w Azji Południowo-Wschodniej) zostały zrównoważone przez wyższe ceny napojów (zwłaszcza kawy z powodu mrozów w Brazylii). Po kilku latach wzrostu poniżej średniej oczekuje się, że w bieżącym sezonie upraw 2021-22 podaż zbóż i nasion oleistych wzrośnie na historyczne poziomy.
Gwałtowny wzrost cen nawozów
Wzrost cen energii, zwłaszcza węgla i gazu ziemnego, spowodował gwałtowny wzrost kosztów środków produkcji rolnej, w tym nawozów, które od stycznia wzrosły o ponad 55 procent. Wysokie ceny energii zmusiły niektóre firmy chemiczne do wstrzymania lub zmniejszenia mocy produkcyjnych. Rosnące koszty nakładów wraz z anomalią pogodową La Nina stwarzają znaczne ryzyko wzrostu cen w rolnictwie, podczas gdy ambitne cele dotyczące biopaliw mogą w dłuższej perspektywie podnieść ceny niektórych zbóż i nasion oleistych.
Wyższe ceny metali
Po osiągnięciu rekordowego poziomu w lipcu ceny rudy żelaza gwałtownie spadły, co było spowodowane ograniczeniem produkcji stali przez Chiny w celu osiągnięcia zerowego wzrostu w tym roku. W przeciwieństwie do nich ceny większości metali nieszlachetnych nadal rosły, napędzane przez globalne ożywienie gospodarcze, podczas gdy produkcja została zakłócona przez niedobory energii i blokady. Ceny cyny osiągnęły rekordowy poziom w związku z dużym popytem na wyroby elektroniczne. Ceny aluminium i cynku również wzrosły z powodu wysokich cen energii, co spowodowało, że niektóre rafinerie zmniejszyły lub zamknęły produkcję.
REKLAMA
Czytaj także:
PolskieRadio24.pl/ Bank Światowy/ Bloomberg/ mib
REKLAMA