"Jest poza procesem legislacyjnym". Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o Radzie Europejskiej
- Rada Europejska w sensie formalnym jest najważniejszą instytucją w Unii Europejskiej, natomiast jeśli chodzi o procedury formalne, RE jest poza procesem legislacyjnym - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-12-16, 16:14
Ruszyły obrady szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Przywódcy 27 krajów mają rozmawiać o koordynacji działań w walce z pandemią, wysokich cenach energii, agresywnych działaniach Rosji i koncentracji jej wojsk przy granicy z Ukrainą, a także o sytuacji na Białorusi i wykorzystywaniu migrantów przez reżim w Mińsku do ataku na Unię Europejską. W debacie bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Przed rozpoczęciem spotkania wskazywał, że "udało się wzmocnić zasady współpracy pomiędzy NATO a UE".
Na pytanie czy to jest spotkanie na najwyższym szczeblu władzy prof. Tomasz Grzegorz Grosse powiedział, że "Rada Europejska w sensie formalnym jest najważniejszą instytucją w Unii Europejskiej, natomiast jeśli chodzi o procedury formalne, RE jest poza procesem legislacyjnym".
- To jest mimo wszystko inny system niż w przypadku brytyjskim, gdzie królowa jest nie tylko odsunięta na margines, jeśli chodzi o pewne procedury, ale też nie ma realnej władzy. Przywódcy państw członkowskich, którzy spotykają się na szczytach Unii Europejskiej, mają realną władzę i ich konkluzje mają bardzo dużą rangę z punktu widzenia politycznego - wyjaśnił europeista.
Jak wskazał prof. Tomasz Grzegorz Grosse "szczyt rzeczywiście dotyczy kwestii cen energii, ale nie sądzę, żeby przywódcy uzgodnili wspólne stanowisko w tej konkretnej sprawie, na której zależy premierowi".
REKLAMA
Posłuchaj
Zdaniem europeisty kwestie dotyczące VAT nie są przedmiotem obrad tego szczytu. - To jest raczej przedmiotem pewnej procedury między polskim rządem a Komisją Europejską, która traktuje tego typu zniżki, jakie proponuje Mateusz Morawiecki jako formę pomocy publicznej. W związku z tym Komisja jest władna w prawie europejskim, żeby takiej zgody jednorazowej, ściśle ograniczonej w czasie na pomoc publiczną udzielić lub nie - ocenił.
- Ruszył szczyt UE z udziałem premiera. Znamy tematy obrad
- "Trzeba rozważyć szeroki wachlarz sankcji". Premier Łotwy o agresywnych działaniach Rosji
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista UW)
REKLAMA
Data emisji: 16.12.2021
Godzina: 15.09
PR24/nt
REKLAMA