Alkohol i pandemia koronawirusa. Prof. Krzysztof Wojcieszek: społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy
- Ci, którzy mieli już jakieś tendencje i maszerowali w kierunku alkoholu, pili wyraźnie więcej. Natomiast przeciętnie ludzie trochę ograniczali spożycie alkoholu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości prof. Krzysztof Wojcieszek.
2021-12-19, 09:20
O wpływie pandemii na spożycie alkoholu w Polsce mówił na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości prof. Krzysztof Wojcieszek. Zaznaczył, że w tej kwestii społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy. - Była grupa, która wyraźnie częściej sięgała po alkohol i była grupa, która ograniczyła jego spożycie - zaznaczył.
Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "ci, którzy mieli już jakieś tendencje i maszerowali w kierunku alkoholu, pili wyraźnie więcej". - Natomiast przeciętnie ludzie trochę ograniczali spożycie alkoholu, ponieważ było mniej okazji towarzyskich. Pandemia ograniczała mobilność, ilość spotkań, lokale gastronomiczne były zamknięte przez pewien okres - powiedział prof. Krzysztof Wojcieszek.
"Zróżnicowany obraz"
Jak ocenił "to się złożyło na taki zróżnicowany obraz". - Ci, którzy przyspieszyli picie, będą mierzyć się z problemem intensywniej. Można powiedzieć, że nie ma specjalnie z czego się cieszyć, ponieważ po pandemii tych problemów będzie więcej - stwierdził.
- Nie skupiałbym się wyłącznie na uzależnienie od alkoholu. Spectrum działania nadużywania alkoholu jest o wiele szersze. Alkoholizm - uzależnienie jest tylko jedną ze składowych bardzo szerokiego spektrum. Można powiedzieć, że nadużywanie alkoholu, nie tylko samo uzależnienie wyraźnie skraca życie - tłumaczył prof. Krzysztof Wojcieszek.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość audycji: prof. nadz. dr hab. Krzysztof Wojcieszek (dyrektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości)
Data emisji: 19.12.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 08.06
nt
REKLAMA