Marcin Piasecki: w sporze Polski z UE trzeba poszukiwać sensownego kompromisu

- Jeżeli chcemy funkcjonować w Unii Europejskiej w sposób jak najbardziej korzystny dla Polski, żeby Polska miała ważny głos w Unii, to niekoniecznie jest tu potrzebny twardy głos i radykalizm. Potrzeba raczej poszukiwania sensownego kompromisu - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Gościem audycji była także Anna Sarzyńska z TVP. 

2021-12-23, 19:10

Marcin Piasecki: w sporze Polski z UE trzeba poszukiwać sensownego kompromisu
Zdaniem Marcina Piaseckiego w sporze z UE Polska powinna poszukiwać rozsądnego kompromisu . Foto: shutterstock/symbiot

Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury naruszeniowej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem komisarza do spraw gospodarki Paolo Gentiloniego, Trybunał "nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat".

Według Anny Sarzyńskiej rozstrzygnięcie sporu pomiędzy Polską a unijnymi instytucjami "jeżeli kiedykolwiek nastąpi, będzie miało wymiar polityczny". - Bo na gruncie prawnym już zabrnęliśmy za daleko - stwierdziła dziennikarka. 

"Chce to przekuć na bieżącą walkę polityczną w Polsce" 

Zdaniem Marcina Piaseckiego "mamy do czynienia z walką polityczną". - Również Jarosław Kaczyński kwestie związane z Komisją Europejską, TSUE oraz innymi sprawami chce przekuć na bieżącą walkę polityczną w Polsce - powiedział gość PR24. 

REKLAMA

- Być może w tych kwestiach jakaś forma przekazu na zewnątrz też jest istotna, ale być może bardziej ważny jest przekaz wewnętrzny: żeby utwardzić ludzi, którzy popierają Prawo i Sprawiedliwość - dodał publicysta.

W jego opinii "jeżeli chcemy funkcjonować w Unii Europejskiej w sposób jak najbardziej korzystny dla Polski, żeby Polska miała ważny głos w Unii, to niekoniecznie jest tu potrzebny twardy głos i radykalizm". - Potrzeba raczej poszukiwania sensownego kompromisu, przestawiania swoich racji i jednocześnie ugrywania jak najwięcej dla siebie - podsumował Piasecki. 

Czytaj także:

Prawo Unii Europejskiej sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Oprócz tego TSUE uznał, że praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z tym prawem, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Anna Sarzyńska i Marcin Piasecki o sporze między Polską a instytucjami UE (Debata dnia) 50:41
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata dnia"

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Anna Sarzyńska (TVP), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

REKLAMA

Data emisji: 23.12.2021

Godzina: 18.06

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej