"Zaczyna obowiązywać dyktatura jednomyślności, zakamuflowany totalitaryzm". Teolog o czasie pandemii
- Pogubiliśmy się, jeśli chodzi priorytet spraw duchowych, ponad polityką sanitarną - powiedział ks. prof. Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.
2022-01-04, 06:57
Duchowny w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówił o wpływie pandemii na proces laicyzacji, rosnącą liczbę rozwodów, a także o sztuce walki duchowej w zmaganiu o katolicką tożsamość.
- W wielu miejscach świata pasterze łatwo zgadzali się, zwłaszcza w pierwszej fazie pandemii na zamykanie kościołów, blokowanie dostępu do sakramentów, także bezkarnie przechodziły brutalne incydenty w sprawowaniu liturgii w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, karanie karami finansowymi za sprawowanie liturgii - mówił ks. Skrzypczak.
Przeciwstawić się postnowoczesnej mentalności
Jak wskazywał duchowny, środkami ożywienia wiary są liturgia, wspólnota Kościoła, głoszenie kerygmatu. Podkreślał, że są one szczególnie potrzebne wobec dyktatury relatywizmu. - Dlatego, że w wielu środowiskach zaczyna obowiązywać dyktatura jednomyślności, pewien zakamuflowany totalitaryzm, że jeśli nie podzielasz zbiorowej postnowoczesnej mentalności grozi ci zlekceważenie, albo wykluczenie, potrzeba siły, aby się temu nie ulęknąć - podkreślał ksiądz Skrzypczak.
Jak zaznaczył, pandemia i powodowany nią lęk przed śmiercią niosą pokusę pokładania nadziei tylko w doraźnych środkach. Podkreślał, że zamiast w Bogu jesteśmy kuszeni, by całkowicie zlaicyzować swoją nadzieję, ulokować ją zdobyczach laboratoriów i produktach aptek.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak mówił kapłan, wobec wielu problemów obecne pokolenie nie było uczone sztuki walki duchowej, dlatego potrzebujemy mądrych kierowników i kierowniczek duchowych, ewangelizatorów gotowych pójść na ulice miast.
Posłuchaj
- Kard. Nycz spotkał się z biednymi i bezdomnymi. "Kościół daje znak"
- Abp Gądecki: kto chce zreformować świat, musi zacząć od samego siebie
- Boże Narodzenie w cieniu pandemii. Betlejem bez pielgrzymów i turystów
pg
REKLAMA
REKLAMA