Koszty Fit for 55. Jakie wydatki będzie musiała ponieść Polska?
Ambitny projekt w ramach unijnego pakietu Fit for 55 zakładający zmniejszenie emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r. będzie kosztował Polskę bez wsparcia z Unii Europejskiej ok. 300 mld euro - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", który dotarł do szacunków analityków.
2022-01-11, 15:33
Unia Europejska wskazała osiągnięcie do 2050 r. neutralności klimatycznej jako swój wiążący cel w ramach wprowadzanego prawa klimatycznego. Tzw. pakiet Fit for 55 zakłada m.in. znaczne obniżenie w ciągu najbliższych dziesięcioleci poziomów emisji gazów cieplarnianych. Jako pośredni krok w kierunku realizacji wyznaczonego celu Wspólnota zwiększyła swoje ambicje i zobowiązała się do zmniejszenia do 2030 r. emisji z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r.
"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do szacunków przygotowanych przez analityków banku Pekao SA, które pokazują koszty Fit for 55 dla naszego kraju. Jak wskazano, "w porównaniu do obecnych regulacji UE, realizacja pakietu będzie Polskę kosztować ok. 190 mld euro więcej" i wyniesie ok. 527,5 mld euro.
"Różnica między pakietami, wynosząca niemal 190 mld euro, wynika m.in. ze znacznego wzrostu kosztów ETS (systemu handlu uprawnieniami do emisji - red.)" - czytamy.
"Trzeba jednak pamiętać, że nowy pakiet klimatyczny wygeneruje też wyższe przychody dla Polski. Mowa o kwocie niemal 220 mld euro, pochodzącej przede wszystkim z uprawnień do handlu emisjami, a także unijnego Funduszu Odbudowy i wieloletnich ram finansowych UE. Niemniej to wciąż oznacza lukę w wysokości ok. 300 mld euro" - zaznaczono.
REKLAMA
Koszty Fit for 55
Autorzy raportu podkreślają jednak, że wysokie koszty mogą w dłuższej perspektywie generować oszczędności, które będą wynikać m.in. z renowacji budynków, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, rozwoju termomodernizacji czy poprawy ogólnej efektywności gospodarki.
"DGP" podał, zdaniem ekonomistów prognoz zaprezentowanych w raporcie nie należy traktować jako bilansu kosztów i korzyści dla naszego kraju. Dodają także, że Fit for 55 jest na razie propozycją KE i europarlamentu i podlega negocjacjom państw członkowskich.
Z informacji "DGP" wynika także, że wyliczenia analityków Pekao były omawiane na grudniowym, nieformalnym posiedzeniu rządu i wywołały ostre dyskusje.
Zobacz także: "To koszt nie do udźwignięcia dla Polski". Jacek Sasin o Fit for 55
REKLAMA
Czytaj także:
- Koszt dekarbonizacji wyniesie ok. 64 tys. zł na osobę. Sasin: pora na oprzytomnienie brukselskich elit
- "Mechanizm samodestrukcji gospodarki UE". Prof. Krysiak o kosztach transformacji energetycznej
ng/finanse.gazetaprawna.pl/PAP
REKLAMA