"Po pierwszej rundzie nigdy nie dochodzi do przełomu". Dr Agnieszka Bryc o rozmowach USA i Rosji
- Pierwsze spotkanie służyło zaprezentowaniu i określeniu swoich stanowisk. Strony nie przeszły jeszcze do faktycznych negocjacji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc (UMK). Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski (PISM).
2022-01-11, 21:46
Poniedziałkowe amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Genewie trwały osiem godzin. - Były szczere i prostolinijne - oceniła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki i dodała, że USA mają nadzieję, iż Rosja wybierze drogę dyplomacji, a nie eskalacji. Psaki podkreśliła, że Stany Zjednoczone nie będą prowadziły negocjacji z Rosją za plecami sojuszników. - Nie będzie rozmów o Europie bez Europy, nie będzie rozmów o Ukrainie bez Ukrainy - stwierdziła, wskazując na kolejne rundy rozmów, jakie mają się odbyć w Brukseli - z udziałem NATO i w ramach OBWE.
Na antenie Polskiego Radia 24 rozmowy amerykańsko-rosyjskie skomentowała dr Agnieszka Bryc. Jak wskazała, "pierwsze wrażenie jest takie, że faktycznie tą stroną, która znacznie bardziej kontroluje sytuację i ma na nią realny wpływ, jest Kreml".
"Specyfika negocjacji"
Podkreśliła, że "warto jednak pamiętać, że negocjacje mają swoją specyfikę". - To nie jest tak, że jeżeli dochodzi do rozmów w sprawach trudnych, a w tej sytuacji mamy do czynienia ze sprawa, powiedziałabym, fundamentalną, to że po pierwszej rundzie dochodzi do przełomu - zaznaczyła.
- My powinniśmy się nastawić na miesiące, kilka miesięcy, jeżeli nie dłużej - wskazała i podkreśliła, że "pierwsze spotkanie służyło zaprezentowaniu i określeniu swoich stanowisk". - Strony nie przeszły jeszcze do faktycznych negocjacji - dodała.
REKLAMA
"Ograniczony optymizm"
Mateusz Piotrowski ocenił z kolei jakie nastroje mogą panować obecnie w Białym Domu. - Wydaje mi się, że w otoczeniu Joe Bidena panuje nastrój bardzo ograniczonego, ale jednak optymizmu - zaznaczył i dodał, że "wynika on z tego, że póki co udaje się Rosję związać w ten dyplomatyczny dialog".
- To czy ten optymizm powinien być duży czy jednak mniejszy, będzie zależało od tego jak długo Rosja będzie pozostawała w tym dialogu - stwierdził i dodał, że "póki co celem USA jest jego wydłużanie".
- Obawiam się jednak, że Rosja w pewnym momencie dojdzie do zrozumienia i będzie zirytowana sytuacją, w której jej postulaty, oczywiście nieakceptowalne i jakkolwiek niepodlegające negocjacjom, ale nie są w ogóle dyskutowane - wskazał. - Wówczas, takie mam obawy, Rosja może zdecydować się na jakąś prowokację, jakiś kolejny krok, który zmusi i Stany Zjednoczone i szerzej Zachód, do bardziej poważnego podejścia do tych, czy innych, żądań - podkreślił.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK) i Mateusz Piotrowski (PISM)
REKLAMA
Data emisji: 11.01.2022
Godzina: 20.33
jb
REKLAMA
Polecane
REKLAMA