"Ograniczy wzrost cen produktów na sklepowych półkach". Kowalczyk o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że przyjęte przepisy Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 ograniczą wzrost cen produktów na sklepowych półkach.
2022-01-13, 21:09
Henryk Kowalczyk stwierdza, że żywność według szacunków zdrożała o ok. 6-7 proc. Podkreśla, że o tyle mniej więcej obniżony zostanie VAT na tego typu produkty, bo część z nich obłożona jest stawka 5 proc., a inne 8 proc., tymczasem rząd obniżył ją do zera. Henryk Kowalczyk mówi, że dzięki temu ceny żywności spadną do poziomu sprzed inflacji.
Dodaje, że skutki kolejnej rządowej Tarczy odczują także kierowcy na stacjach paliw. W jego ocenie w tym przypadku obniżenie podatku VAT przełoży się na spadek cen detalicznych o około 50 gr na litrze. Podkreśla, że będzie to kolejna obniżka cen paliw silnikowych, bo jedna miała już miejsce 20 grudnia, kiedy rząd obniżył akcyzę.
Ustawy uchwalone dziś przez Sejm przewidują, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do zera. Taka wysokość podatku od towarów i usług będzie obowiązywać też na gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin i produkty ulepszające walory ziemi pod uprawy. Do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. na paliwa silnikowe.
Ochrona odbiorców paliw gazowych
Sejm uchwalił dziś także ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Przewiduje, że do końca 2023 roku ochroną taryfową objęte zostaną między innymi szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka. Oznacza to, że instytucje te będą płaciły za gaz według takich stawek, jak odbiorcy indywidualni.
REKLAMA
Posłuchaj
Ustawa potwierdza także konieczność ochrony taryfowej odbiorców gazu ziemnego w budynkach wielolokalowych. Chodzi o osoby, które nie zawarły indywidualnych umów kompleksowych lub umów zakupu gazu ziemnego z przedsiębiorstwami energetycznymi. Ochrona taryfowa zagwarantowana zostanie wszystkim mieszkańcom spółdzielni oraz wspólnot, także tych, które dotychczas nie wystąpiły o objęcie taką ochroną.
Ustawa przewiduje także mechanizm rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych. Ich łączny koszt w 2022 roku wyniesie 10 mld złotych. Ustawy tworzące rządową Tarczę Antyinflacyjną 2.0. trafią teraz do Senatu.
- "Historyczna obniżka podatku VAT na produkty spożywcze". Posłowie PiS o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0
- Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Pietrzak: mamy rząd, który myśli o sytuacji każdego Polaka
Zobacz także: Daniel Obajtek w "Sygnałach dnia"
dn
REKLAMA
REKLAMA