Polska flaga wraca na Antarktydę. Po ponad 40 latach polarnicy reaktywowali stację
Po 42 latach przerwy biało-czerwona zostanie wciągnięta na maszt przy Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego. Stanie się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej.
2022-01-23, 04:25
Wciągnięcia polskiej flagi na maszt dokona (około 13:00) kierownik 4. Wyprawy Geofizycznej do stacji "Dobrowolskiego" profesor Marek Lewandowski. W kameralnej uroczystości będą uczestniczyć pozostali członkowie ekspedycji - profesor Monika Kusiak, profesor Wojciech Miloch i doktor Adam Nawrot. Polarnicy spodziewają się też gości - dziewięciu polarników ze znajdującej się w pobliżu rosyjskiej stacji.
Przerwa w działalności Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego trwała od 1979 roku. Na początku tego roku (8 stycznia) do bazy dotarło czworo polskich naukowców. W ciągu minionych dwóch tygodni polarnicy uprzątnęli budynki i pawilony pomiarowe, zainstalowali systemy małej energetyki, uruchomili ogrzewanie, zaopatrzyli bazę w wodę i stworzyli węzeł sanitarny.
Badania polarników
Baza została skomunikowana satelitarnie. Naukowcy zainstalowali w niej aparaturę monitorującą między innymi zmiany pola magnetycznego Ziemi, fale sejsmiczne i dynamikę jonosfery. Polarnicy podjęli też badania paleomagnetyczne, geomorfologiczne i geochronologiczne. Wiele spośród tych działań jest prowadzonych przez polskich naukowców w tej części Antarktydy po raz pierwszy. Badania potrwają jeszcze dwa tygodnie, po czym rozpoczną się przygotowania do powrotu polarników do Polski.
Powiązany Artykuł
Była nieczynna przez 40 lat. Polacy ponownie uruchamiają stację polarną im. Dobrowolskiego
Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego to najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Antarktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego. Znajduje się na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.
REKLAMA
Stacja "Dobrowolskiego" została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych.
dn
REKLAMA