Kierowca furgonetki antyaborcyjnej oskarżony o zakłócanie porządku. Jest wyrok sądu

W mokotowskim sądzie rejonowym w Warszawie zapadł wyrok ws. kierowcy furgonetki pro-life Jana B. Sąd orzekł, że mężczyzna naruszył zakaz używania urządzeń nagłaśniających i wyznaczył karę 1000 zł grzywny. Jednocześnie uniewinnił kierowcę od zarzutu zakłócania porządku publicznego, w tym prezentowania treści budzących zgorszenie.

2022-01-28, 15:12

Kierowca furgonetki antyaborcyjnej oskarżony o zakłócanie porządku. Jest wyrok sądu
Kierowca furgonetki naruszył zakaz używania urządzeń nagłaśniających, ale nie zakłócał porządku - orzekł sąd. Foto: Grzegorz Banaszak/East News

Zarzuty dotyczą dwóch sytuacji, do których doszło na warszawskim Mokotowie w listopadzie i grudniu 2020 r. O sytuacji z listopada prokuraturę zawiadomili bezpośrednia świadek zdarzenia oraz prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Konrad Dulkowski. Ich zdaniem przejeżdżająca ulicami furgonetka zakłócała spokój i porządek, co stanowi naruszenie art. 51 Kodeksu wykroczeń.

Obywatelskie zatrzymanie

"Furgonetka była oklejona zdjęciami, które wywołały we mnie lęk, odrazę i zgorszenie. Były to zdjęcia przedstawiające rozerwane martwe ludzkie płody w kałużach krwi. Jednocześnie z głośników umieszczonych na furgonetce był emitowany komunikat głosowy o wysokim natężeniu dźwięku. Był o wiele głośniejszy od jakiegokolwiek odgłosu silnika samochodu uczestniczącego w ruchu drogowym. Z głośnika nadawano treści mówiące o aborcji" - czytamy w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnieniu wykroczenia.

Nieopodal skrzyżowania ul. Narbutta z Puławską kobieta zablokowała furgonetkę własnym pojazdem. Następnie zadzwoniła na numer alarmowy 112, zgłosiła "obywatelskie ujęcie" i poprosiła o interwencję.

Wyrok sądu

Sprawę kierowcy furgonetki Jana B. rozpoznawał Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów. W piątek sąd uniewinnił mężczyznę od zarzutu zakłócania spokoju poprzez odtwarzanie głośnych komunikatów z pojazdu ciężarowego oraz prezentowania na skrzyni ładunkowej samochodu treści, które spowodowały zgorszenie.

Sąd uznał jednak, że mężczyzna naruszył Prawo ochrony środowiska poprzez złamanie określonego w nim zakazu używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających. Za zdarzenia z listopada i grudnia 2020 r. sąd wymierzył B. łączną karę 1000 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Oskarżenia o zakłócanie porządku

Na rozprawie, która odbyła się wcześniej w tym tygodniu, obrona mężczyzny argumentowała, że z głośników furgonetki nie padały żadne obraźliwe sformułowania. - Nie sposób się zgodzić, że te treści mogły kogokolwiek oburzać - poza tą sferą, że ktoś może nie zgadzać się z takim, a nie innym poglądem - przekonywano. Pełnomocniczka Jana B. wskazywał również na to, że Fundacja Pro-Prawo do Życia, z ramienia której występował obwiniony, cieszy się poparciem "dużej grupy społecznej", więc nie sposób też mówić o "powszechnym braku akceptacji dla tego typu inicjatyw".

Czytaj także:

- Obrona stara się bagatelizować tę winę poprzez wskazywanie na ideologiczne zabarwienie i słuszność - w ich mniemaniu - haseł, które były emitowane przez głośniki, jak i tych prezentowanych na zdjęciach na furgonetce. Tymczasem w tym postępowaniu nie ma to najmniejszego znaczenia. Nie jest ważne, czy to byłyby hasła antyaborcyjne czy proaborcyjne, tak czy inaczej wykorzystywanie treści, które wzbudzają niepokój, lek, odrazę i zwyczajnie zakłócają spokój publiczny jest po prostu niedopuszczalne - mówił natomiast prezes Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

To nie pierwsza sprawa tego typu. Przed śródmiejskim sądem rejonowym B. jest stroną ponad 20 toczących się postępowań. Spraw zakończonych jest jeszcze więcej.

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze