"Przedstawia fałszywy obraz tamtej epoki". Rafał Dudkiewicz w PR24 o filmie "Gierek"
- Film zawiera fałszywą dychotomię: dobry, cywilizowany Edward Gierek kontra zły, zsowietyzowany generał Jaruzelski. W rzeczywistości przecież Edward Gierek był immanentnym elementem systemu komunistycznego. Był działaczem partii komunistycznej, człowiekiem, który musiał otrzymać zgodę Moskwy na sprawowanie władzy - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
2022-01-30, 08:57
Film o Edwardzie Gierku w reżyserii Michała Węgrzyna można obecnie oglądać w polskich kinach. Główną rolę zagrał w nim Michał Koterski.
- To bardzo ciekawa produkcja. Mówię to z dużą dozą ironii. Uważam, że należy portretować komunistów, należy robić filmy o polskiej historii. Ale trzeba to robić poważnie, to znaczy: osadzać postaci, wydarzenia w rzeczywistych realiach, w rzeczywistym kontekście - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz.
Jego zdaniem "mamy do czynienia z bardzo nieudaną próbą ujęcia historii towarzysza Edwarda Gierka, począwszy od różnych błędów natury scenariuszowej, kończąc na kiepskiej grze aktorskiej i kiepskim zobrazowaniu epoki".
"Sceny jak z kabaretu"
- W filmie wszystko zostało jakoś spłaszczone, a nawet przerobione na wersję kabaretową. Szanuję różne role, na przykład Antoniego Pawlickiego, ale próba kreacji Wojciecha Jaruzelskiego trąciła miejscami o kabaret. Pana Koterskiego bym się nie czepiał. Robił, co mógł, żeby oddać postać. Ale oczywiście nie jest zawodowym aktorem. Nie specjalnie mu to wyszło, choć można powiedzieć, że się bardzo starał. Czasami można zobaczyć sceny jakby rodem z kabaretu - stwierdził dziennikarz.
REKLAMA
Według niego "film jest słaby w warstwie opowieści o realiach epoki". - Tak samo jest w sferze gry aktorskiej i w realizacji - podsumował Rafał Dudkiewicz.
Edward Gierek do władzy w Polsce doszedł po akceptacji Moskwy. Jego polityka opierała się na próbie ekspresowego rozwoju państwa dzięki otwarciu na Zachód i pozyskaniu stamtąd kredytów. Po początkowych sukcesach, w połowie lat 70. model ten, w praktyce oparty na "przejedzeniu" kredytów, doprowadził do załamania gospodarczego. Gierek stracił władzę wskutek fali strajków, które przetoczyły się przez Polskę w 1980 roku. Podpisał porozumienia sierpniowe z Solidarnością. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Zmarł w 2001 roku.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
REKLAMA
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Rafał Dudkiewicz (dziennikarz)
Data emisji: 30.01.2022
Godzina: 7.35
REKLAMA
bartos
REKLAMA