"Gwarantuje podróż w czasie, będąc wciąż trendy". Beata Kuman o wystawie "Modowy Luksus"

- Wystawa "Modowy Luksus" prezentuje duży obszar czasowy ok. 150 lat luksusu w wersji historycznej, do którego odwołujemy się teraz, ponieważ obecnie powróciła moda na styl vintage czy styl art déco. Dzięki temu wystawa jest na czasie, a jednocześnie gwarantuje podróż w czasie - powiedziała w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy Beata Kuman.

2022-01-30, 09:51

"Gwarantuje podróż w czasie, będąc wciąż trendy". Beata Kuman o wystawie "Modowy Luksus"
Beata Kuman zaznaczyła, że "ciekawostką tej kolekcji są m.in. flakony na perfumy wykonywane ze szkła barwionego węglanem miedzi imitującego kamień malachit, stąd nazwa szkło malachitowe lub szkło lapis lazuli". Foto: Facebook.com/muzeumokregowerzeszow

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie od 17 grudnia 2021 do 21 maja 2022 r. prezentowana jest wystawa pt. "Modowy Luksus". O kolekcji ponad 200 kobiecych strojów, torebek, wachlarzy, parasolek i innych akcesoriów pochodzących nawet z końca XVIII wieku mówiła na antenie Polskiego Radia 24 kuratorka wystawy i historyk sztuki Beata Kuman.

Podróż w czasie do "Modowego Luksusu" 

- Wystawa "Modowy Luksus" prezentuje duży obszar czasowy około 150 lat luksusu w wersji historycznej, do którego odwołujemy się teraz, ponieważ obecnie powróciła moda na styl vintage czy styl art déco. Dzięki temu wystawa jest na czasie, a jednocześnie gwarantuje podróż w czasie - zaznaczyła kuratorka wystawy. 

Beata Kuman powiedziała, że "luksus na wystawie odnosi się do osób noszących obiekty". - To były zamożne kobiety, które wówczas było stać na uszycie wspaniałych, eleganckich strojów na wiele różnych okoliczności. Posiadały one, szczególnie w XIX wieku wiele akcesoriów modowych, bez których nie wychodziły na zewnątrz - wskazała.

Tworzywa naturalne kontra sztuczne

Jak podkreśliła kuratorka wystawy, "oblicza luksusu są różnorodne". - Ten luksus odnosi się również do materiałów, z których były wykonywane obiekty. Na początku były to towary naturalne np. jedwab, kość słoniowa, szylkret. Z kolei w XX wieku synonimem luksusu stały się tworzywa sztuczne będące wówczas prawdziwą nowinką modową - mówiła historyk sztuki.

REKLAMA

- Technologia przemysłowa, która w XIX wieku przysłużyła się modzie, jest widoczna m.in. w kolorystyce, jaka dzięki wynalazkowi barwników sztucznych nadała strojom już w latach 60. intensywne kolory. Jeśli chodzi o tworzywa naturalne, takie jak jedwab, kość słoniowa, szylkret pojawiły się zamienniki w postaci tworzyw sztucznych takich jak bakelit, później galalit. W tej kolekcji ciekawostką są również szkła toaletowe, flakony na perfumy z wytwórni czeskich, które były wykonywane ze szkła barwionego węglanem miedzi imitującego kamień malachit, stąd nazwa szkło malachitowe lub szkło lapis lazuli - opowiadała Beata Kuman.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Beata Kuman o wystawie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie ("Rozmowa kulturalna") 21:52
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

REKLAMA

ProwadzącyMaja Kluczyńska

Gość: Beata Kuman (historyk sztuki, kuratorka wystawy)

Data emisji: 30.01.2022

Godzina emisji: 8.35

REKLAMA

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej