Nauka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. Marcin Król: nakłady są nieporównywalne
- Fakty są dla Niemców może niemiłe, bo proporcja nauczania i skala nakładów niemieckich na nauczanie języka polskiego w niemieckim systemie oświatowym, jest nieporównywalna z tym, co my wykładamy na nauczanie języka niemieckiego w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 nowy konsul RP w Berlinie Marcin Król.
2022-02-12, 15:18
Od początku roku w Berlinie pracuje nowy konsul RP Marcin Król. Wśród swoich głównych celów dyplomata od początku stawiał sobie rozwój nauczania języka polskiego w Niemczech. To zagadnienie wiąże się z ostatnimi decyzjami resortu edukacji, który postanowił wprowadzić większą symetrię między tym, jaką opieką otaczani są Niemcy w Polsce, a tym, jaką opieką otaczani są Polacy w Niemczech. Marcin Król komentował to w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Berlinie Wojciechem Osińskim.
Nauka niemieckiego w Polsce
Gość Polskiego Radia podkreślił, że Polska przeznacza - jak na nasze możliwości budżetowe, szczególnie w porównaniu z możliwościami budżetowymi Niemiec - naprawdę dużo pieniędzy na naukę niemieckiego w Polsce. Przypomniał, że to 1,6 mld zł rocznie, a do tego dochodzą także środki przeznaczone na wsparcie mniejszości niemieckiej.
- Polska od zawsze realizowała traktat z 1991 roku w odniesieniu do mniejszości niemieckiej w Polsce, w pełni go realizowała, wykładaliśmy bardzo duże pieniądze, na które trzeba też zawsze patrzeć w relacji do PKB naszego kraju. Jesteśmy wciąż krajem na dorobku, ścigamy Niemcy, jestem przekonany, że kiedyś ich dogonimy, może nawet w nie tak odległym czasie, jak się wydaje. Natomiast takie są po prostu fakty - mówił Marcin Król.
Nauka polskiego w Niemczech
- Fakty są dla Niemców może niemiłe, bo proporcja nauczania i skala nakładów niemieckich na nauczanie języka polskiego w niemieckim systemie oświatowym, jest nieporównywalna z tym, co my wykładamy na nauczanie języka niemieckiego w Polsce. A też nie łudźmy się, że język niemiecki jest językiem globalnym, bo nie jest - podkreślił dyplomata.
REKLAMA
- W Europie jest to oczywiście ważny język, praktycznie - po języku angielskim - drugi najczęściej stosowany, z uwagi oczywiście na geografię, na obszar niemieckojęzyczny (...), ale nie jest to język globalny. W tym sensie uważam, że należy to również traktować jako formę specjalnego gestu i stymulacji też relacji dwustronnych, kiedy Polska ponosi takie nakłady na nauczanie języka niemieckiego w Polsce, jakie dotychczas - dodał Król.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Wojciech Osiński
Gość: Marcin Król (konsul RP w Berlinie)
Data emisji: 12.02.2022
Godzina emisji: 13.47
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA