Obrady PE. Debata m.in. o zagrożeniu ze strony Rosji i skargach na mechanizm warunkowości

Parlament Europejski będzie dziś dyskutował o zagrożeniu ze strony Rosji i pomocy, jaką UE może udzielić Ukrainie. W porządku obrad znalazła się również debata na temat wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Polski i Węgier, które złożyły skargi na mechanizm warunkowości. 

2022-02-16, 03:35

Obrady PE. Debata m.in. o zagrożeniu ze strony Rosji i skargach na mechanizm warunkowości
Dziś w czasie debaty europosłowie omówią bieżącą sytuacją związaną z Rosyjskim zagrożeniem dla Ukrainy. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Unia Europejska po inwazji Rosji na Krym w 2014 roku podpisała szereg umów z Ukrainą, które zacieśniły wzajemne stosunki - usprawniono handel, polepszono współpracę na polu energetyki, transportu i edukacji, zniesiono też wizy krótkoterminowe dla obywateli Ukrainy.

Dziś w czasie debaty europosłowie omówią bieżącą sytuacją związaną z rosyjskim zagrożeniem dla Ukrainy, będą też rozmawiali o dalszym możliwym wsparciu dla narodu ukraińskiego.

Wyrok ws. mechanizmu warunkowości

Po południu deputowani mają tymczasem na gorąco skomentować wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Polski i Węgier - chodzi o to, czy Unia może uzależniać wypłatę środków unijnych od oceny stanu praworządności.

Na początku grudnia rzecznik generalny Trybunału uznał za zgodne z unijnym prawem regulacje i nie podzielił argumentów Warszawy i Budapesztu, które wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

REKLAMA

Polska uważa, że przepisy zawierają liczne wady, nie mają podstawy prawnej i są próbą ominięcia nieskutecznej procedury praworządności z artykułu 7 unijnego traktatu. Wskazuje też na uznaniowość mechanizmu warunkowości, brak przewidywalnych kryteriów naruszeń i zbyt ogólne zapisy dające szerokie pole do interpretacji oraz działania.

Podczas rozprawy w połowie października w Luksemburgu pełnomocnicy polskiego rządu podkreślali również, że mechanizm warunkowości nie mieści w zakresie podstawy prawnej, bo punkt ciężkości jest położony na ocenę przestrzegania zasad praworządności, a nie na kwestie finansowe i ochrony budżetu.

Posłuchaj

Parlament Europejski będzie dziś dyskutował o zagrożeniu ze strony Rosji i pomocy, jaką Unia może udzielić Ukrainie. Relacja Karola Surówki (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Zobacz także: Zdzisław Krasnodębski w Polskim Radiu 24

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej