"Wyrok wzmacnia te narzędzia w rękach KE, które mogą być użyte jako broń atomowa". Onasz o decyzji TSUE

- Sam mechanizm pod nazwą pieniądze za praworządność to w tym momencie duplikowanie broni atomowej, którą warto mieć, ale niekoniecznie należy jej używać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 

2022-02-16, 13:50

"Wyrok wzmacnia te narzędzia w rękach KE, które mogą być użyte jako broń atomowa". Onasz o decyzji TSUE
- Wyrok wzmacnia te narzędzia w rękach KE, które mogą być użyte jako broń atomowa - Dr M. Onasz o decyzji TSUE. Foto: shutterstock.com/corgarashu

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

Zdaniem gościa PR24, mamy do czynienia z sytuacją w dużej mierze spodziewaną, choć pytanie jakie można zadać jest takie, na ile politycy obozu rządzącego w Polsce i instytucje państwa, są przygotowana na powyższą decyzję. Jak dodał politolog, konflikt pomiędzy Warszawą, a Brukselą będzie jeszcze bardziej eskalował.

"Nowe narzędzia w rękach KE"

- Ten wyrok daje nowe narzędzia Komisji Europejskiej, wzmacnia te narzędzia, które do tej pory były gdzieś zawieszone. Sam mechanizm pod nazwą pieniądze za praworządność to w tym momencie duplikowanie broni atomowej, którą warto mieć, ale niekoniecznie należy jej używać. Może ona być jednak straszakiem i prowadzić Zjednoczoną Prawicę do wycofywania się ze zmian - powiedział dr Maciej Onasz.

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości uznali, że mechanizm został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną artykułu 7. unijnego traktatu i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa.

REKLAMA

Czytaj także:

Ponadto sędziowie stwierdzili, że procedurę przewidzianą w przepisach można zainicjować tylko wtedy, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać nie tylko, że w danym państwie doszło do naruszeń zasad państwa prawa, ale przede wszystkim, że naruszenia te wpływają lub stwarzają poważne ryzyko wpływu na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę jej interesów państwowych. W ten sposób sędziowie odpowiedzieli na podnoszone przez Polskę zarzuty.


Posłuchaj

- Wyrok wzmacnia te narzędzia w rękach KE, które mogą być użyte jako broń atomowa - Dr M. Onasz o decyzji TSUE ("Północ - Południe") 10:18
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Północ - Południe"

REKLAMA

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Maciej Onasz (politolog z Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina: 12:37

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej