Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jakie uroczystości na Rakowieckiej?
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane na terenie Muzeum, w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz w Płocku.
2022-02-26, 05:40
W sobotę wieczorem odbędzie się spektakl o żołnierzu podziemia niepodległościowego- poecie Jerzym Kozarzewskim w wykonaniu Marcina i Klaudii Kwaśniów. Jutro można zwiedzać Muzeum. W poniedziałek odbędą się pokazy filmów o Żołnierzach Wyklętych dokumentalistki Aliny Czerniakowskiej.
Posłuchaj
Wieczorem 1 marca o 19.00 zostanie odprawiona msza święta, po której, o 20.00 - godzinie stracenia pułkownika Łukasza Cieplińskiego "Pługa" i jego podkomendnych z IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - będzie można oddać im hołd w miejscu ich śmierci.
Obchody, które współorganizuje Muzeum, odbędą się także jutro w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa, gdzie wystąpi bard Andrzej Kołakowski, oraz w katedrze płockiej, gdzie po Mszy świętej o 18.00 można posłuchać grypsów pułkownika Cieplińskiego, pisanych w celi śmierci.
Kim byli Żołnierze Wyklęci?
Wyklęci to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora, lecz także wobec jego gigantycznej, bezwzględnej propagandy. Nie mogli zwyciężyć zbrojnie ani nawet ocalić swojego wizerunku – zaciążyło na nich na lata odium bandytów.
REKLAMA
Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o polskim podziemiu niepodległościowym:
IAR/w sk/bm
REKLAMA