Twarde stanowisko Polskiego Związku Tenisowego: policzek wymierzony obywatelom Ukrainy

Cały świat komentuje bezpodstawną rosyjską agresję na Ukrainie. Do wojny za naszą wschodnią granicą odniósł się Polski Związek Tenisowy, który skrytykował organizacje ITF, ATP i WTA za umożliwienie rywalizacji rosyjskim i białoruskim zawodnikom pod... neutralną flagą. - Jest to policzek wymierzony przeciwko społeczności wszystkich krajów świata wspierających wolną i niepodległą Ukrainę - napisano. 

2022-03-04, 08:33

Twarde stanowisko Polskiego Związku Tenisowego: policzek wymierzony obywatelom Ukrainy
Swoje stanowisko dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę przedstawił Polski Związek Tenisowy. Foto: Shutterstock.com/Marta Fernandez Jimenez

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Agresorzy próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów. 

Wojna na Ukrainie. Rosja i Białoruś pod neutralną flagą w ATP i WTA

Władze ITF zawiesiły członkostwo federacji rosyjskiej i białoruskiej w strukturach międzynarodowych. ITF przy okazji odwołał wszystkie wydarzenia tenisowe w tych krajach oraz udział zawodników z Rosji i Białorusi w drużynowych zawodach, takich jak Puchar Davisa i Bille Jean King Cup.

REKLAMA

ITF zdecydowała jednak o dopuszczeniu sportowców rosyjskich i białoruskich do indywidualnych startów w turniejach Association of Tennis Professionals (ATP) i Women's Tennis Association (WTA) oraz ITF. Będą musieli jednak występować jako zawodnicy neutralni.

Tym samym tenisiści Rosji i Białorusi nadal będą mogli rywalizować w rozgrywkach ATP i WTA oraz w rozgrywanych pod egidą ITF turniejach wielkoszlemowych. Do odwołania nie będą jednak startować pod nazwą i flagą Rosji oraz Białorusi.

Zawieszenie obowiązuje na wszystkich szczeblach rozgrywek, od seniorskich, poprzez juniorskie, weteranów, tenisistów na wózkach czy też tenisistów plażowych.

Rosyjska agresja na Ukrainę. Polski Związek Tenisowy: uderzenie w idee olimpijskie

Do wojny na Ukrainie odniósł się również Polski Związek Tenisowy, który przedstawił swoje stanowisko na ten temat. 

REKLAMA

- Sportowcy obu tych krajów [Rosja i Białoruś - przyp. red.] nadal mogą jednak uczestniczyć w indywidualnych rozgrywkach tenisowych i zarabiać olbrzymie pieniądze oraz cieszyć się tenisem w najdroższych i najbardziej ekskluzywnych miejscach na świecie. Ograniczenie się jedynie do zakazu używania przez tych tenisistów symboli reprezentacyjnych jest uderzeniem w idee olimpijskie, ale przede wszystkim policzkiem wymierzonym obywatelom Ukrainy ginącym na wojnie i policzkiem wymierzonym przeciwko społeczności wszystkich krajów świata wspierających wolną i niepodległą Ukrainę - czytamy w komunikacie PZT. [pisownia oryginalna]. 

Polski Związek Tenisowy przypomniał również pierwszą decyzję, jaką podjęła FIFA, która była podobna do tych, które przedstawiły tenisowe organizacje, jednak kilkanaście godzin później piłkarska centrala zmieniła swoje zdanie. 

- ITF, ATP i WTA powinna przyznać się do błędu i wycofać z tej haniebnej decyzji, która jawi się jako bezduszna i ośmieszająca zasady honoru, ale przede wszystkim ośmiesza ludzi, ginących z powodu okrutnej agresji Rosji i Białorusi. Czy najbardziej podstawowe wartości człowieczeństwa takie jak honor, solidarność i prawa człowieka zostały odrzucone przez ATP, WTA oraz ITF a w zamian nich liczy się tylko zysk i prestiż? Mamy nadzieję, że tak nie jest a dzisiejsza decyzja międzynarodowych władz tenisowych jest zwykłą pomyłką - napisano w komunikacie. 

Jasne stanowisko PZT. "Tego oczekuje cały świat"

- Jako Polski Związek Tenisowy i cała społeczność tenisowa zjednoczona w tych trudnych dniach apelujemy o refleksję i podjęcie natychmiastowej decyzji o zawieszeniu wszystkich tenisistów rosyjskich oraz białoruskich w rozgrywkach tenisowych działających pod szyldem ATP, WTA, ITF oraz TE.

REKLAMA

Według PZT wszystkie organizacje tenisowe powinny jak najszybciej zrewidować swoje poglądy i wprowadzić bardziej rygorystyczne sankcje dla sportowców z Rosji i Białorusi. 

- Jedynym honorowym odstępstwem od proponowanej przez nas sytuacji jest naszym zdaniem wystąpienie przez tenisistów obu krajów o status uchodźcy lub zmianę obywatelstwa. Oczekujemy od WTA, ATP, ITF oraz TE działania, którego oczekuje także cały świat, i liczymy na podjęcie decyzji, które wprowadziły pozostałe znaczące federacje sportowe tj. całkowitego zakazu uczestnictwa tenisistów rosyjskich i białoruskich we wszelkich rozgrywkach organizowanych przez ATP, WTA, ITF oraz TE - czytamy.

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

REKLAMA

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Czytaj także:

red/empe/PZT

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej