Zakwaterowanie uchodźców w obiektach niemieszkalnych. Zobacz, na co pozwalają przepisy

Przepisy prawa budowlanego umożliwiają tymczasowy pobyt uchodźców z Ukrainy w lokalach użytkowych, czyli w biurach, halach sportowo-widowiskowych, magazynach, które są ogrzewane i wyposażone w węzeł sanitarny. Samorządy nie muszą zgłaszać zmiany sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych do organów administracji architektoniczno-budowalnej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

2022-03-10, 15:05

Zakwaterowanie uchodźców w obiektach niemieszkalnych. Zobacz, na co pozwalają przepisy
Ułatwienia w prawie budowlanym dotyczą udostępniania lokali niemieszkalnych uchodźcom z Ukrainy.Foto: PAP/Matija Habljak/PIXSELL

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego skierował do wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego pisma, w których wyjaśnia kwestię tymczasowego kwaterowania uchodźców w obiektach niemieszkalnych.

Potrzeba zapewnienia schronienia

- W wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę tysiące osób uciekających przed wojną przybywa codziennie do Polski. Wychodząc naprzeciw potrzebom zapewnienia im schronienia, ułatwiliśmy samorządom udostępnianie różnego rodzaju budynków, które mogłyby stać się dla nich tymczasowym domem. Uchodźcy będą mogli bezpiecznie i w godnych warunkach przeżyć czas rozłąki ze swoją ojczyzną - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Zasady tymczasowego udostępniania obiektów niemieszkalnych

W przesłanych do wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego pismach GUNB podkreśla, że prawo budowlane dopuszcza możliwość tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w budynkach niemieszkalnych, takich jak: biura, hale sportowo-widowiskowe czy też magazyny.

Dzięki temu, zgodnie z interpretacją prawa budowlanego, zwiększy się liczbę lokali, w których mogliby schronić się uchodźcy. Należy jednak podkreślić, że udostępnione tymczasowo obiekty niemieszkalne muszą spełniać wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny, czyli posiadać ogrzewanie, dostęp do energii elektrycznej i węzła sanitarnego, a także zapewniać godne warunki życia.

REKLAMA

Czytaj także:

Natomiast w kwestii opłat za korzystanie z obiektów niemieszkalnych przez osoby pochodzące z Ukrainy, w przesłanych do organów pismach, znalazła się również prośba o rezygnację z ich pobierania i nieodpłatne użyczanie tych obiektów na potrzeby kwaterowania - poinformował resort rozwoju.

MRiT, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej