Spotkanie ambasadorów UE ws. kolejnych sankcji na Rosję. Wiemy, kiedy zapadną ostateczne decyzje
Ambasadorowie unijnych krajów odbyli prawie trzygodzinną dyskusję w Brukseli na temat kolejnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że kolejne spotkanie zaplanowano na poniedziałek w południe i wtedy mają oni podjąć ostateczną decyzję w sprawie kolejnego pakietu restrykcji.
2022-03-13, 20:30
Na stole są propozycje Komisji Europejskiej - między innymi pozbawienie Rosji przywilejów w handlu w ramach WTO, zakaz eksportu towarów luksusowych, zakaz nowych unijnych inwestycji w sektorze energetycznym, a także blokada importu towarów z sektora żelaza i stali. Jest też propozycja rozszerzenia czarnej listy oligarchów z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie.
Jeden z dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że cały czas jest presja grupy państw, w tym Polski, by sankcje były jak najostrzejsze, i z drugiej strony opór krajów na czele z Niemcami w sprawie wykluczenia wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT, wstrzymania importu gazu, ropy i węgla z Rosji oraz zamknięcia europejskich portów dla rosyjskich statków.
Posłuchaj
Ambasadorowie krajów UE po dyskusji o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Kilkaset firm wycofało się z rosyjskiego rynku
Jak przekazało Radio Swoboda, już ponad 350 światowych firm wycofało się z rosyjskiego rynku. Część niezależnych ekspertów zauważa, że sankcje nałożone przez zachodnią społeczność na Rosję są najostrzejsze w historii XX i XXI wieku i można je porównać jedynie do restrykcji, które w 1980 roku pomogły obalić reżim apartheidu w Republice Południowej Afryki.
Według rosyjskich analityków niezależnych skutki sankcji Rosjanie zaczną odczuwać już w najbliższych dniach, a w kolejnych tygodniach będzie coraz gorzej. W pierwszej kolejności obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli kupić zachodnich produktów spożywczych, środków higieny, ubrań, elektroniki i wyposażenia mieszkań.
REKLAMA
W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej wielu krajów dla rosyjskich samolotów oraz odcięciem banków od europejskiego i światowego systemu płatniczego, Rosjanie nie będą mogli także swobodnie podróżować.
Zdaniem analityków, wycofanie się zachodnich firm z rosyjskiego rynku spowoduje wzrost bezrobocia. Na razie specjaliści nie potrafią oszacować, ile osób straci pracę, ale przewidują, że będzie to od kilkuset tysięcy do ponad miliona. W dłuższej perspektywie wyraźnie odczuwalna będzie dla rosyjskiego rynku również emigracja rodzimych specjalistów, głównie z branż opierających się na nowoczesnych technologiach.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
Czytaj także:
- "Nie staniemy się niewolnikami". Prezydent Ukrainy zapowiada odbudowę kraju
- Prezydent Ukrainy ostrzega: cała Europa jest w niebezpieczeństwie
- Ukraina: rosyjski czołg zmiażdżył cywilny samochód. Zginęła trzyosobowa rodzina
ng
REKLAMA