Samochody premium i biżuteria z zakazem eksportu do Rosji. Japonia wprowadza embargo
Japonia od 5 kwietnia zakazuje eksportu do Rosji towarów luksusowych - samochodów, motocykli, alkoholi, kosmetyków, dzieł sztuki czy klejnotów i biżuterii. To kolejny pakiet sankcji ekonomicznych za inwazję na Ukrainę.
2022-03-29, 06:40
Poinformował o tym we wtorek na konferencji prasowej w Tokio japoński Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu Koichi Hagiuda. - Rząd podjął decyzję o zakazie eksportu towarów luksusowych do Rosji, w tym samochodów klasy premium, klejnotów i biżuterii. Zakaz wchodzi w życie 5 kwietnia - powiedział.
Ponadto sekretarz generalny japońskiego rządu Hirokazu Matsuno poinformował o apelu do tamtejszych firm, by odmawiały, jeśli Rosja zażąda płatności w rublach za transakcje gospodarcze, zwłaszcza w sektorze energetycznym.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając w środę w ubiegłym tygodniu w japońskim parlamencie, wezwał Tokio do wprowadzenia embarga handlowego przeciwko Rosji.
Zamrożenie aktywów Rosjan
Wcześniej Tokio wykluczyło Rosję z grona najbardziej uprzywilejowanych handlowo krajów, zamrażając aktywa osób związanych z rosyjskim rządem, w tym oligarchów, siedmiu banków, ograniczając transakcje z rosyjskim bankiem centralnym, zakazując eksportu prawie 300 towarów, czy zawieszając wydawanie japońskich wiz dla określonych Rosjan.
REKLAMA
W obliczu rosyjskiej inwazji Japonia również wsparła Ukrainę. Wojsku przekazano broń defensywną, a także sprzęt potrzebny do działań w terenie. Z kolei do cywilów skierowano pomoc humanitarną, która obejmowała leki, żywność czy pieniądze. Tokio zaoferowało też pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Japonia jest dużym eksporterem dóbr, także luksusowych, do Rosji. W tym obszarze 42-procentowy udział mają samochody. W 2020 roku przychody z eksportu samochodów z Japonii do Rosji miały wynieść około pięciu miliardów dolarów - eksportowano wówczas blisko 200 tysięcy samochodów . Dotychczas decyzję o wstrzymaniu dostaw do Rosji podjęli tacy producenci samochodów, jak Toyota, Honda, Mazda i Nissan.
- Korytarze humanitarne na Ukrainie. Z oblężonego Mariupola wydostało się kilkaset osób
- Płoną lasy w rejonie elektrowni atomowej w Czarnobylu. "Sytuacja jest niebezpieczna"
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
bartos/ng
REKLAMA