Będą dopłaty do nawozów. Wojciechowski: polski rząd może to zrobić

2022-03-31, 12:25

Będą dopłaty do nawozów. Wojciechowski: polski rząd może to zrobić
Resort rolnictwa opublikował już harmonogram Programu Rozwoju Obszrów Wiejskich na ten rok.Foto: maRRitch/Shutterstock

- Czekamy na oficjalne pismo z Komisji Europejskiej, zatwierdzające program dopłat do nawozów, które formalnie pozwoli na jego uruchomienie - poinformował wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Przypomniał, że według planów rządu, dopłata do nawozów ma wynieść 500 zł do ha w przypadku upraw i 250 zł w przypadku użytków zielonych.

W czwartek w Białymstoku odbywa się konferencja nt. przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. W jego trakcie wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił o programie dopłat do nawozów, jakie zamierza uruchomić rząd.

- Z wielkim utęsknieniem czekamy na formalne pismo z Komisji Europejskiej zatwierdzające nasz program, co upoważni nas do formalnego uruchomienia tego programu - powiedział Henryk Kowalczyk.

Cena będzie porównywana do ceny sprzed roku

Minister rolnictwa przypomniał, że według planów rządu, dopłata do nawozów ma wynieść 500 zł do hektara w przypadku upraw i 250 zł w przypadku użytków zielonych. W jego opinii w niektórych przypadkach dopłaty będą przekraczać 1 tys. zł do tony nawozów. Dodał, że Komisja Europejska już została poinformowana o tym, jak ma wyglądać program rządowy.

- W ubiegłym tygodniu złożyliśmy projekt uchwały Rady Ministrów o warunkach stosowania dopłat do nawozów. Przewidujemy 4 mld zł na dopłaty do nawozów z budżetu krajowego. Dopłatę określiliśmy jako różnicę w cenie nawozów zakupionych od 1 września 2021 r. do 15 maja obecnego roku i ta cena będzie porównywana do ceny sprzed roku. Będzie to można zrobić przy użyciu faktur obecnych i faktur sprzed roku, a jeśli takich faktur rolnik nie ma, to ministerstwo rolnictwa wyda obwieszczenie o średnich cenach nawozów - tłumaczył Henryk Kowalczyk.

Dopłaty do nawozów są możliwe

Wcześniej komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przypomniał decyzje, jakie ogłosiła Bruksela 23 marca, w tym uruchomienie środków z rezerwy polityki rolnej i przekazanie ich do krajów członkowskich.

- Była też zgoda na uruchomienie pomocy publicznej krajowej dla sektorów najbardziej dotkniętych sytuacją wojenną. Tutaj chodzi też o nawozy, a więc dopłaty do nawozów są możliwe na gruncie tej decyzji podjętej przez Komisję, podobnie jak dopłaty do gospodarstw, które poniosły straty wskutek wysokich cen pasz - powiedział Janusz Wojciechowski.

Podkreślił, że możliwość stosowania dopłat do nawozów jest otwarta i polski rząd może to zrobić.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej