W Niemczech zmienia się postrzeganie Rosji jako dostawcy surowców? Dr Paweł Gajda wyjaśnia
- W Niemczech zostało dostrzeżone to, że Rosji nie można traktować, przynajmniej na razie, jako równorzędnego partnera, a przede wszystkim nie w tak ważnym dla bezpieczeństwa sektorze jak dostawy surowców - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Gajda z wydziału energetyki i paliw AGH w Krakowie.
2022-04-01, 21:18
Rosyjskie ultimatum dotyczące wstrzymania dostaw gazu do Europy, jeśli ten nie będzie rozliczany w rublach, nie zadziałało. Gaz nadal płynie i nie jest rozliczany w rosyjskiej walucie.
- Wydaje się, że państwa europejskie nie wyrażają woli zmiany waluty, w jakiej jest rozliczany gaz. I co bardzo istotne, dosyć intensywnie zaczęły się one rozglądać za alternatywnymi źródłami dostaw tego surowca - powiedział dr Paweł Gajda.
"Polityka Niemiec okazała się błędna"
Odniósł się również do kwestii niemieckiej polityki energetycznej. - Niemcy od wielu lat traktowały Rosję jako zwykłego partnera biznesowego w kwestii dostaw gazu. Polityka ta okazała się błędem. Widzimy oznaki płynące z Niemiec, że zostało to dostrzeżone: że Rosji nie można traktować, przynajmniej na razie, jako równorzędnego partnera, a przede wszystkim nie w tak ważnym dla bezpieczeństwa sektorze jak dostawy surowców - dodał ekspert.
Jak zaznaczył, "trzeba się przyglądać temu, jakie będą dalsze ruchy w tej kwestii". - Można odnieść wrażenie, że przynajmniej Nord Stream 2 wydaje się być projektem martwym - podkreślił gość PR24.
REKLAMA
- Wojna na Ukrainie tematem szczytu UE-Chiny. Wspólnota widzi Pekin w roli mediatora
- Relacje chińsko-rosyjskie w dobie wojny. Jakóbowski: pomoc nie jest niezbędna, a mogłaby być dla Pekinu kosztowna
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Piotr Wąż
REKLAMA
Gość: dr Paweł Gajda
Data emisji: 1.04.2022
Godzina: 20.40
PR24
REKLAMA
REKLAMA