UE nałoży kolejne sankcje na Rosję? Piotr Müller: na zbrodnie wojenne patrzy cały świat
- Premier Morawiecki domaga się zwołania w trybie pilnym Rady Europejskiej i przyjęcia kolejnego pakietu sankcji, tu nie ma na co czekać. Od samego początku mówimy, że sankcje nie są skuteczne, Rosja w żaden sposób nie zatrzymuje się przed zbrodniami wojennymi, które dzisiaj widzimy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Müller, rzecznik rządu.
2022-04-03, 22:15
W podkijowskich miejscowościach, z których wycofali się Rosjanie, ukraińscy żołnierze znajdują dziesiątki ciał cywilów, a ślady wskazują na masowe egzekucje. Najbardziej wstrząsających odkryć dokonano w Buczy. Odnaleziono tam masowy grób, w którym pochowano blisko 300 osób. Część z nich miała ręce związane na plecach.
- Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się w Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć - stwierdził w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że domaga się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej w sprawie zbrodni rosyjskich i skutecznych sankcji.
Piotr Müller zaznaczył, że premier Morawiecki rozmawiał dzisiaj z premierem Ukrainy, który osobiście przekazał mu informacje o tym, co odkryto w Buczy. Dodał, że Morawiecki był tymi informacjami i zdjęciami wstrząśnięty. - To, co się wydarzyło, jest haniebne, to zbrodnie wojenne, na które patrzy cały świat - powiedział.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
Na Rosję zostały od wybuchu wojny nałożone sankcje. Rzecznik rządu uważa, że są one niewystarczające, przyznał, iż kluczowy postulat to zamknięcie rynku UE przed węglowodorami pochodzącymi z Rosji, jednak nie zostały zrealizowane wcześniejsze zapowiedzi, m.in. odcięcie całego rosyjskiego systemu bankowego od systemu SWIFT.
- Mamy kuriozalną dyskusję, czy jako UE mamy płacić za ropę w rublach czy euro, problem polega jednak na tym, że takie płatności są w ogóle możliwe, banki rosyjskie miały być odcięte od systemu SWIFT, tymczasem dwa największe z nich funkcjonują bez problemu - przypominał.
Jak dodał, oprócz blokady surowcowej najważniejsza jest konfiskata mienia rosyjskiego na terenie UE. - Obecnie mamy do czynienia z mrożeniem majątków, tymczasowym wyłączeniem z korzystania. Już pojawiły się w UE pomruki, że za jakiś czas trzeba je odmrozić. Tak być nie może - stwierdził i dodał, że majątki rosyjskie na terenie UE, szczególnie należące bezpośrednio do państwa rosyjskiego, powinny być skonfiskowane i przekazane w ramach reparacji wojennych na Ukrainę.
Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego w środę wpłynął do Sejmu. Regulacja zakłada zamrażanie majątków osób i podmiotów, które zostaną wpisane na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
REKLAMA
Piotr Müller powiedział, że liczy, iż Sejm uchwali tę ustawę na najbliższym posiedzeniu, a następnie bardzo szybko zajmie się nią Senat, najlepiej nie wprowadzając poprawek, tak by ustawa szybko trafiła do prezydenta. - Dzięki temu projektowi będziemy mogli w szerszym zakresie mrozić majątki na terenie kraju, a później (...) przedstawimy projekt zmiany konstytucji taki, który pozwala skonfiskować te majątki - powiedział rzecznik rządu.
Posłuchaj
Posłuchaj
W niedzielę ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Piotr Müller
REKLAMA
Data emisji: 03.04.2022
Godzina emisji: 21.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA