Święto 3 Maja kolejny raz w roli głównych świąt państwowych
32 lata temu, w piątek 6 kwietnia 1990 roku, Sejm kontraktowy uchwalił, wśród wielu innych ważnych ustaw, także tę, która ponownie czyniła dzień 3 maja świętem narodowym - jednym z najważniejszych i najbardziej cenionych.
2022-04-06, 05:40
Pamiętamy rocznicę 18 stycznia 1951 roku (pisaliśmy o tym), kiedy to komunistyczne władze PRL-u usunęły trzeciomajowe święto z panteonu świąt narodowych. Władzy wtedy wystarczyła krótka ustawa znosząca w dniu tego święta dzień wolny od pracy. Podobny charakter, bez zbytniej patetyczności, miała ustawa z 6 kwietnia, przywracająca świąteczny charakter dniu 3 maja.
Ustawa, zapisana w Dzienniku Ustaw 1990 roku, nr 28, poz. 160, posiada 4 artykuły, z których Art. 3 mówi o dodaniu do grupy świąt "3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja". Jednym ze znamion tej ustawy było wyznaczenie daty wejścia w życie z dniem ogłoszenia, co nastąpiło 28 kwietnia. Dzięki temu można było oficjalnie świętować "Trzeciego Maja" już w 1990 roku... obchody tamtego roku były o tyle "niefortunne", że w uroczystościach na pl. Zamkowym w Warszawie brał również udział człowiek splamiony wprowadzeniem stanu wojennego, a ówczesny prezydent RP Wojciech Jaruzelski.
Powiązany Artykuł

Konstytucja 3 maja - zobacz serwis specjalny
Nie trzeba jednak nikomu ze starszych naszych słuchaczy i czytelników przypominać, że w wielu polskich domach, tych prawdziwie patriotycznych, święto to było obchodzone niejako "prywatnie", niezależnie od komunistycznych zakazów. Co ciekawe w historii tego święta uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Jednak w czasie zaborów obchodzenie tej rocznicy było zakazane przez wszystkich zaborców. Powrócono do niego ustawą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku, już pod odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
REKLAMA
Dzień 6 kwietnia 1990 roku był dniem niezwykle istotnym w historii polskiego parlamentaryzmu. Oprócz ustawy przywracającej święto Trzeciego Maja uchwalono szereg innych ustaw, które w dużej mierze zmieniały faktyczny i mentalny porządek komunistycznej władzy w Polsce. To właśnie tego dnia zniesiono Milicję Obywatelską (MO) i powołano w jej miejsce Policję. Podobny mechanizm zastosowano w odniesieniu do Służby Bezpieczeństwa (SB), którą zmieniono ustawowo w Urząd Ochrony Państwa (UOP). Zmiany te nie odbyły się jedynie na zasadzie zmian nazewnictwa, a towarzyszyły im także zmiany w strukturze, celach i działaniach nowo powołanych służb. Ważna była też weryfikacja funkcjonariuszy pod kątem działań przestępczych i przeciwko społeczeństwu.
Tego samego dnia zniesiono także obrzydliwie komunistyczne święto 22 lipca, nazywane też "Narodowym Świętem Odrodzenia Polski". W naszym kalendarzu epoki komunizmu po II wojnie światowej nie było chyba bardziej komunistycznego święta tak silnie wiązanego z Polską. My jednak po stokroć woleliśmy upamiętnianie chwalebnych dokonań historycznych - jak choćby uchwalenie Konstytucji 3 Maja - od świąt wiernopoddańczych radzieckiej władzy w Moskwie, z których to 22 lipca było uchwalone w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 1944 roku.
PP
REKLAMA