Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie. Małgorzata Wosińska: wojna, którą obserwujemy to jądro ciemności
- Chciałabym, żeby państwo, którzy słuchają tej audycji, z jednej strony czuli na poziomie indywidualnym grozę tego doświadczenia, z drugiej strony chciałabym, żeby groza tego doświadczenia nie spowodowała, że nie będziemy myśleć precyzyjnie analitycznie, ponieważ to również jest bardzo potrzebne, na przykład w procesie sądzenia tych zbrodni - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wosińska, antropolog ludobójstwa i psychotraumatolog.
2022-04-08, 22:01
Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych na Ukrainie. Jedną z nich jest masakra w Buczy, gdzie Rosjanie potraktowali swoje ofiary w sposób bestialski.
Rozmówczyni PR24 podkreśliła, że o wojnie - między innymi ze względu na emocje, które odczuwamy - jest mówić trudno.
- Wojna, którą obserwujemy to jądro ciemności. Są to działania, które dotykają bezbronnych cywili. Oczywiście opisuję to jako doświadczenie traumatyczne. Z drugiej strony staram się ważyć słowa. Bo kategoria słowa ludobójstwo jest niezwykle fantazmatyczna. Na poziomie kulturowym, na poziomie emocjonalnym jest to słowo, które przychodzi mi na myśl - powiedziała Małgorzata Wosińska.
"Mówienie o wojnie jest bardzo trudne"
Jak zaznaczyła, "z drugiej strony - biorąc pod uwagę rozważania, refleksje i różnego rodzaju definicje prawne - wiemy też, że są zbrodnie innego rodzaju". - Są zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, które oczywiście nie umniejszają wagi i rangi tego, co się dzieje na Ukrainie. Ale kierują one naszą uwagę na innego rodzaju uwarunkowania geopolityczne. Mówienie o wojnie w ogóle, kiedy pracuję ze studentami, jest bardzo trudne - podkreśliła.
REKLAMA
- Chciałabym, żeby państwo, którzy słuchają tej audycji, z jednej strony czuli na poziomie indywidualnym grozę tego doświadczenia, z drugiej strony chciałabym, żeby groza tego doświadczenia nie spowodowała, że nie będziemy myśleć precyzyjnie analitycznie, ponieważ to również jest bardzo potrzebne, na przykład w procesie sądzenia tych zbrodni - powiedziała Małgorzata Wosińska.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Małgorzata Wosińska - antropolog ludobójstwa, psychotraumatolog. Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UAM, certyfikowana specjalistka Pomorskiego Centrum Psychotraumatologii. Wykładowczyni międzynarodowego programu akademickiego: NOHA. Master Programme in Humanitarian Action na Wydziale Prawa i Administracji Publicznej Uniwersytetu Warszawskiego.
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Małgorzata Wosińska (antropolog ludobójstwa i psychotraumatolog)
Data emisji: 8.04.2022
Godzina: 20.33
REKLAMA
PR24
REKLAMA