Prezes Banku Światowego podczas wizyty w Polsce: przekażemy Ukrainie około 1,5 mld dolarów
- Połączyliśmy 19 instrumentów finansowych, które pozwolą na opłacenie pensji i emerytur pracowników szpitali, jak również na złagodzenie części obciążeń fiskalnych. Łącznie będzie to kwota około 1,5 miliarda dolarów - zapowiedział prezes Banku Światowego David Malpass.
2022-04-12, 13:08
- Mam dobre wiadomości dla Ukrainy. Zaaprobowaliśmy właśnie nowe duże pakiety finansowania, w związku z tym, że Ukraina ponosi teraz ogromne wydatki. Połączyliśmy 19 instrumentów finansowych, które pozwolą na opłacenie pensji i emerytur pracowników szpitali, jak również pozwolą na złagodzenie części obciążeń fiskalnych. Łącznie będzie to kwota około 1,5 miliarda dolarów - powiedział po spotkaniu z prezydentem Warszawy prezes Banku Światowego.
- Oficjalnie ogłosimy to jeszcze dzisiaj - dodał Malpass.
Jak zaznaczył, Polska nadal będzie ponosić ciężary związane z obecną sytuacją, ale wiążą się z tym również pewne możliwości.
- Mamy nadzieję, że polskie miasta pozostaną inspiracją dla świata - dodał. Zadeklarował, że będzie rozmawiał zarówno z przedstawicielami rządu, jak i samorządu.
REKLAMA
Pomoc dla uchodźców
- Chciałbym wyrazić podziw dla polskich miast, samorządów, burmistrzów i prezydentów miast, a także wszystkich Polaków, którzy przyjmują do siebie uchodźców i którzy najlepiej rozumieją, na czym polega pomoc i jak należy jej udzielić. Miasta te ponoszą ogromne ciężary związane z przyjmowaniem uchodźców - podkreślił prezes.
Prezydent Warszawy podsumował także rozmowę z prezesem Banku Światowego.
- Rozmawialiśmy dzisiaj o potrzebie strategii na poziomie zarówno międzynarodowym, jak i europejskim, o potrzebie strategii centralnej prowadzonej przez rząd, ale również o bardzo konkretnej pomocy, której Bank Światowy może przynieść miastom - powiedział Rafał Trzaskowski.
- To istotne, że cała społeczność międzynarodowa chce pomagać Polsce, uchodźcom i polskim miastom. Bank Światowy to organizacja, która zawsze staje na wysokości zadania, zawsze pomaga. Przede wszystkim jest też w stanie dzielić się z nami swoimi doświadczeniami, danymi na temat tego kryzysu, który dzisiaj jest naszym udziałem. Te doświadczenia są dla nas niesłychanie istotne dlatego, że to są doświadczenia, które nie mówią tylko o pomocy w dniu dzisiejszym, ale budowaniu strategii na przyszłość - zaznaczył Trzaskowski.
REKLAMA
- Strategii, jeśli chodzi o miejsca zamieszkania dla uchodźców, potrzeby edukacyjne, pomoc miastom, żeby wszystkie usługi, które miasta świadczą, mogły dalej pozostawać na jak najwyższym poziomie - podsumował.
Wcześniej premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezesem Grupy Banku Światowego Davidem Malpassem na temat wsparcie Banku dla ogarniętej wojną Ukrainy i krajów przyjmujących ukraińskich uchodźców.
- Premier rozmawiał z szefem Grupy Banku Światowego. Głównym tematem wsparcie dla Ukrainy
- Kolejna transza wsparcia finansowego trafi na Ukrainę. Jest decyzja Banku Światowego
- Fundusz Pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. BGK wyemituje obligacje
PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA