Ukraińska armia potwierdza. Krążownik Moskwa został trafiony i zaczął tonąć

2022-04-14, 15:46

Ukraińska armia potwierdza. Krążownik Moskwa został trafiony i zaczął tonąć
Krążownik Moskwa ostrzelany przez ukraińską armię. Foto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY/HANDOUT

Ukraińska armia potwierdza ostrzelanie rosyjskiego krążownika Moskwa za pomocą rakiet. Podano także, że na flagowym okręcie i dumie Floty Czarnomorskiej wybuchł pożar i zaczął on tonąć.

- Rosyjski okręt został uszkodzony za pomocą ukraińskich rakiet - poinformował o tym przedstawiciel ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.

Ukraina: zniszczyliśmy rosyjski krążownik. Rosja: to tylko pożar

Po tym, jak na okręcie wybuchł pożar, inne rosyjskie okręty ze zgrupowania starały się udzielić pomocy, lecz sztorm i wybuchy amunicji sprawiły, że zaczął on tonąć.

Z informacji Pentagonu wynika jednak, że okręt nie zatonął, choć jest poważnie uszkodzony. Obecnie popłynął do portu na naprawy - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN. Dodał, że na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale jak na razie nie ma wystarczająco wiele informacji na temat przyczyn tej eksplozji.

Ukraina twierdzi, że krążownik, będący okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, został trafiony rodzimymi pociskami przeciwokrętowymi RK-360 Neptun, Rosja - że na okręcie wybuchł pożar.

- To z pewnością możliwe, że został trafiony rakietą, ale to też całkowicie możliwe, że przyczyną były jakieś wewnętrzne procesy okrętu - powiedział CNN rzecznik.

Nowoczesna broń użyta do zniszczenia okrętu flagowego?

Zestawy rakietowe RK-360 Neptun, opracowane w Kijowie, są bardzo nową bronią - znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii dopiero od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.

Posłuchaj

Ukraińska armia potwierdza ostrzelanie rosyjskiego krążownika "Moskwa" na Morzu Czarnym za pomocą rakiet. W nocy na tym flagowym okręcie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wybuchł pożar i zaczął on tonąć. Relacja Pawła Buszki (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Wprowadzenie Neptunów na wyposażenie armii Ukrainy było odpowiedzią na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku, której skutkiem była utrata przez Kijów większości marynarki wojennej. Ukraińskie siły zbrojne stanęły wówczas przed koniecznością szybkiego wzmocnienia ochrony wybrzeża Morza Czarnego.

Jak informuje serwis internetowy ukraińskiego tygodnika "Nowyj Czas" (nv.ua), kompleks Neptun został opracowany w 2018 roku przez kijowskie biuro projektowe Łucz. Zaletą tego uzbrojenia jest uniwersalność - to pierwsze ukraińskie pociski, które można wystrzelić zarówno z przybrzeżnych zestawów rakietowych, okrętów, jak też samolotów.

Krążownik Moskwa to jednostka, która uczestniczyła w zajmowaniu Wyspy Węży na początku wojny, kiedy ukraińscy obrońcy w niewybredny sposób odpowiedzieli na rosyjskie apele o poddanie się. Na pokładzie krążownika Moskwa znajdowało się prawdopodobnie m.in. ponad 20 pocisków manewrujących.

Czytaj również:

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej