Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ścigaj: teraz potrzebne jest działanie strategiczne
Goście audycji "Dwie strony" w Polskim Radiu 24 poseł PiS Krzysztof Lipiec i poseł Agnieszka Ścigaj z koła poselskiego Polskie Sprawy dyskutowali na temat wsparcia dla Polski, która niesie pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, a także pomocy samej Ukrainie pod względem bezpieczeństwa.
2022-04-21, 09:19
Od 24 lutego Polska przyjęła już niemal 3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy. Wielu z nich znalazło schronienie w polskich domach wśród rodzin. Od prawie miesiąca Polacy, którzy przyjmują pod swoim dachem uchodźców z Ukrainy, mogą wnioskować o rekompensaty finansowe.
Agnieszka Ścigaj przyznała, że wypłata tych środków na poziomie samorządów jest nieco opóźniona. Pytana o to, czy potrzebna jest finansowa pomoc z zewnątrz, oceniła, że "nie jest tak dobrze, że nie potrzeba pieniędzy". - Środki unijne, które tak naprawdę się nam należą i rzeczywiście w tej kwestii Polska robi bardzo dużo, powinny jak najszybciej do nas wpłynąć - stwierdziła poseł. - Teraz brakuje pieniędzy na podstawowe działania interwencyjne i działania w zarządzaniu kryzysowym - dodała. - Przed nami długofalowy czas planowania polityki, biorąc pod uwagę, że część uchodźców z Ukrainy u nas zostanie na jakiś czas, bo nie wiemy, kiedy ta wojna się skończy. Zarządzanie kryzysowe się kończy, a w tym momencie potrzeba strategicznego działania - podkreśliła polityk. Wymieniła kwestie przygotowania rynku pracy, szkolnictwo i oświatę, a także ochronę zdrowia w taki sposób, by te działania nie budziły konfliktów społecznych.
Krzysztof Lipiec zaznaczył, że do końca tego roku państwo jest w stanie zapewnić środki na przekazanie ich przez samorządy dla uchodźców. - Jeśli chodzi o Unię Europejską, to podobno jest problem, bo ponoć w budżecie kwota na pomoc nie jest zagwarantowana. Ważne jest to, że Polska otrzyma wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Kanady - podkreślił poseł PiS. Dodał, że UE w kwestii zabezpieczenia swoich interesów w Polsce pokazuje "daleko posuniętą bezczynność".
Pomoc militarna i obronność
W audycji poruszono również temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO w kontekście trwającej na Ukrainie agresji, ale także i dalszego bezpieczeństwa krajów sąsiedzkich. W tym też celu działają państwa NATO oraz ONZ. Minister Mariusz Błaszczak w środę rozpoczął dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Pierwszego dnia spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Jak wskazał, rozmowy dotyczyły sprzętu wojskowego dla polskiej armii. Ministrowie dyskutowali m.in. o kolejnych dostawach rakiet HIMARS, a także systemu Patriot.
O pomocy dla Ukrainy, także jeśli chodzi o uzbrojenie, rozmawiano podczas narady w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szefów resortów, służb oraz dowódców wojskowych.
Krzysztof Lipiec podkreślił, że "dzisiaj zagrożony jest cały cywilizowany świat, nie tylko Ukraina". - Stąd wsparcie dla Ukrainy jest koniecznością, bo oni walczą na swoim terytorium nie tylko o wolność swojego narodu i państwa, ale również o interesy jej najbliższych sąsiadów - państw, które dzisiaj należą do Unii Europejskiej i leżą na wschodniej flance - podkreślił poseł PiS.
- Joe Biden o broni dostarczanej na Ukrainę: napływa każdego dnia
- "Zakres wsparcia jest bardzo szeroki". Rzecznik rządu po naradzie w BBN dot. pomocy dla Ukrainy
Więcej w zapisie audycji.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Stanisław Janecki
Goście: Krzysztof Lipiec (PiS), Agnieszka Ścigaj (KP Polskie Spawy)
REKLAMA
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 8.07
PR24/st
REKLAMA