Państwowe banki podnoszą oprocentowanie lokat. Pozostałe mogą wkrótce zrobić to samo
- Niech banki podniosą oprocentowanie lokat i depozytów - zaapelował w poniedziałek Mateusz Morawiecki. Dodał, że ciągle oprocentowanie depozytów nie przekracza jednego procenta, tymczasem kredyty oprocentowane są na nawet na 9 proc.
2022-04-26, 09:45
- Ciągle oprocentowanie depozytów oscyluje wokół zera, jednego procenta, tymczasem kredyty oprocentowane są na 7, 8,9 proc. - zaznaczył premier w Polsat News.
Zwrócił uwagę, że oprocentowanie lokat jest obecnie na "żenująco niskim poziomie".
- Na tym etapie bardzo gorąco apelujemy, aby podnieść te stawki depozytowe - powiedział. Jak stwierdził, kredyty są udzielane po o wiele większych stawkach i różnica, spread, pomiędzy depozytami a kredytami, średnią stawką, nie powinien być aż tak wysoki.
Oczekiwania premiera
Według szefa rządu powinny być urealnione stawki lokat bankowych na poziomie co najmniej 3-4 procent.
Morawiecki ocenił, że "w ślad za wzrostem oprocentowania obligacji, także dla obywateli polskich, natychmiast powinny pójść lokaty i depozyty dla zwykłych Polaków, dla polskich rodzin, dla polskich małych i średnich przedsiębiorców".
REKLAMA
- Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk - powiedział.
- Jestem przekonany, że te zerowe czy jednoprocentowe depozyty przejdą za chwilę do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3-4 procentowe, które muszą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną banku centralnego - stwierdził premier.
Odpowiedź banków
Najszybciej na sugestię premiera zareagowały banki państwowe. W ofercie Banku Pekao S.A. pojawiła się oferta lokaty z oprocentowaniem na poziomie 2,5 proc. do wysokości kwoty 20 tys. zł przez 6 miesięcy od otwarcia konta oszczędnościowego. Opcją dla stałych klientów banku są lokaty sprzedawane razem z funduszami.
Przykładowo, Pekao oferuje lokatę 3 proc. w skali roku przez 6 miesięcy, przy założeniu, że 30 proc. środków zostanie na lokacie, a za 70 proc. środków klient kupi jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego.
REKLAMA
Wcześniej Bank PKO BP S.A. podwyższył oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych do 0,5 proc. W segmencie klienta premium bank oferuje lokatę na poziomie 1,5 proc. rocznie i 2,5 proc. lub 3 proc. dla klientów deponujących nowe środki.
Zmiany oprocentowania lokat u największych graczy rynkowych powinny wymusić podobne kroki na innych bankach.
- Czytaj także:
Rosną stopy, rośnie koszt kredytów, rosną zyski banków. Tylko oprocentowanie lokat pozostało niskie
PolskieRadio24.pl/ Pekao/ PKO BP/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA