Sytuacja energetyczna w Europie. Aleksander Żywczyk: Niemcy padły ofiarą własnej chciwości
- Niemcy mieli doskonały interes z Rosją i chcieli sprzedawać rosyjski gaz, zarabiając przy tym niemało. Nie wzięli pod uwagę tego, że Putin wymknie im się spod kontroli - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Żywczyk z "Tygodnika Solidarność".
2022-04-28, 15:14
We wtorek wieczorem PGNiG przekazał do wiadomości publicznej decyzję Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski od środy rano. Według premiera, Putin decyzją o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii udowodnił "bardzo dobitnie, że zamierza posługiwać się surowcami w celu wymuszania różnych zachowań". - Nie ugięliśmy się przed tym szantażem, nie będziemy płacić rublami. Nie mam przekonania, że wszystkie państwa członkowskie UE postępują podobnie, ale my pokazujemy najwyższe standardy w zachowaniu zapisów sankcyjnych i dlatego ten gaz został zatrzymany - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier zwrócił uwagę, że "wiele krajów Europy Zachodniej czuje się uzależnionych od Rosji". - Pokażemy więc, że można sobie poradzić bez rosyjskiego gazu. Będziemy bezwzględnie egzekwować kary od Gazpromu - zapowiedział.
Sankcje na Rosję
Aleksander Żywczyk podkreślił, że Polska musi zrobić wszystko, żeby sankcje nałożone na Rosję były respektowane przez wszystkie państwa. - Trzeba zrobić wszystko, żeby sankcje nałożone na Rosję działały właściwie. Europa jest jednak w jakiś sposób uzależniona od Rosji, ale w znacznie mniejszym stopniu niż się o tym mówi. Analitycy rosyjscy doskonale zdają sobie sprawę, że możliwości szantażu i gróźb właśnie się Rosji wyczerpują - ocenił.
- Z drugiej strony mówimy o bardzo okrutnej wojnie. Ta wojna bardzo przypomina to, co działo się w latach 30-tych i 40-tych w Europie. Wtedy brak zdecydowania dał dojść do władzy zupełnemu szaleńcowi, który chciał zabić połowę ludzkości. Dzisiaj jest podobnie i sankcje trzeba nałożyć - podkreślił.
Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że Niemcy padli "ofiarą własnej pazerności". - Niemcy mieli doskonały interes z Rosją i chcieli sprzedawać rosyjski gaz, zarabiając przy tym niemało. Nie wzięli pod uwagę tego, że Putin wymknie im się spod kontroli. Nie byłoby tej sytuacji, gdyby z UE nie wyszła Wielka Brytania, która była doskonałą przeciwwagą do Niemiec. Po tym Niemcy mogły sobie pozwolić na znacznie więcej - ocenił.
REKLAMA
- "Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to on popłynie". Litwa zadeklarowała pomoc
- Premier Morawiecki: pokażemy Europie, że można sobie poradzić bez gazu z Rosji
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Aleksander Żywczyk (ekspert ds. energetycznych, "Tygodnik Solidarność")
REKLAMA
Data emisji: 28.04.2022
Godzina emisji: 14:33
dz
Polecane
REKLAMA