Rosyjski czołg ostrzelał blok w Mariupolu. Ukrywało się w nim kilkunastu cywilów
Pułk Azow, który broni oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola, opublikował nagranie, na którym widać jak oznaczony literą "Z" czołg ostrzeliwuje czteropiętrowy budynek mieszkalny w tym mieście. Według informacji pułku w piwnicy bloku ukrywało się 16 cywilów.
2022-04-30, 20:04
"Na tym nagraniu widać naoczną demonstrację tego, dlaczego cywilni mieszkańcy Mariupola, w tym ci, którzy ukrywają się na terenie zakładów Azowstal, boją się wychodzić z piwnic i nie wierzą okupantom w sprawie możliwości bezpiecznej ewakuacji z miasta" - napisano na profilu pułku w komunikatorze Telegram.
Azow przekazał, że w czasie ostrzału w piwnicy bloku ukrywało się 16 cywilów. Nie było tam sił ukraińskich - dodano.
Następnego dnia po ostrzale z budynku Rosjanie wyprowadzili ocalałych ludzi, którym następnie kazali klęczeć. Mieszkańców, w tym osoby ranne i starsze, popychano i popędzano. Nie jest znany ich dalszy los - podkreślił pułk Azow.
Trudna sytuacja w Mariupolu
REKLAMA
Wcześniej ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa informowała, że wbrew wszystkim obietnicom Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z Azowstalu w Mariupolu. Dodała, że uwięzieni mieszkańcy potrzebują natychmiastowej pomocy a o ich życiu decydują już tylko godziny.
"Mieszkańcy Mariupola potrzebują pilnej ewakuacji! To nie jest kwestia dni, lecz godzin. Wczoraj (piątek - red.) na zakład (Azowstal - red.) trwały naloty. Operowały czołgi, miały miejsce ataki piechoty. Agresor dosłownie wypala Mariupol. Nie pozostał ani jeden cały budynek" - napisała Ludmyła Denisowa.
- Rosyjski żołnierz mówi, że chce się okaleczyć, żeby tylko uciec z Ukrainy. SBU przechwyciła rozmowę telefoniczną
- Kolejne próby ewakuacji cywilów z Azowstalu nieudane. O ich życiu mogą decydować godziny
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ng
REKLAMA