Dlaczego "byliśmy skazani na biało-czerwone barwy"? Członek Komisji Heraldycznej tłumaczy

2022-05-02, 18:20

Dlaczego "byliśmy skazani na biało-czerwone barwy"? Członek Komisji Heraldycznej tłumaczy
Robert Szydlik wyjaśnił w PR24, dlaczego "nasze barwy musiały być biało-czerwone". Foto: PAP/Marcin Bielecki

- W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali biało-czerwone barwy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA).

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Robert Szydlik mówił na antenie Polskiego Radia 24, że w XIX wieku "Polska walczyła o swoją państwowość pod biało-czerwonymi barwami", a polska flaga jeszcze nie istniała, choć przez "krótki epizod" podobnym sztandarem posługiwało się Księstwo Warszawskie (ten symbol jednak nie utrwalił się w świadomości ówczesnego polskiego społeczeństwa).

Skąd wzięły się symbolizujące Polskę biel i czerwień? - W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miała w Warszawie miejsce spontaniczna manifestacja. Panie i panowie wychodzący na ulice świadomie demonstrowali te właśnie dwie barwy. Wtedy jeszcze była powszechna świadomość, przynajmniej wśród warstw wyższych, że przedstawienia flagowe powinny barwnie nawiązywać do herbu - tłumaczył heraldyk na antenie PR24.

Czytaj także:

Zatem, skoro w polskim herbie był biały orzeł na czerwonym tle "nasze barwy musiały być biało-czerwone, byliśmy na nie niejako skazani".

Posłuchaj

Robert Szydlik o historii polskich barw (Polskie Radio 24) 10:05
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Robert Szydlik (członek Komisji Heraldycznej przy MSWiA)
Data emisji: 2.05.2022
Godzina emisji: 17.47

ms

Polecane

Wróć do strony głównej