Giro d'Italia: Mathieu van der Poel pierwszym liderem

2022-05-06, 19:35

Giro d'Italia: Mathieu van der Poel pierwszym liderem
Finisz pierwszego etapu Giro d'italia. Foto: PAP/EPA/Balazs Mohai

Holender Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix) wygrał w piątek pierwszy etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia, prowadzący z Budapesztu do Wyszehradu (195 km) i został liderem 105. edycji imprezy. Na finiszu wyprzedził rewelację sezonu, Biniama Girmaya z Erytrei (Intermarche-Wanty-Gobert).

Trzeci na linii mety, do której prowadził kilkukilometrowy podjazd, był Hiszpan Pello Bilbao (Bahrain Victorious). Tuż przed metą upadł finiszujący w czołówce Australijczyk Caleb Ewan (Lotto Soudal).

Na podjeździe peleton podzielił się na wiele mniejszych grup. Pierwsza, którą przyprowadził van der Poel, liczyła ośmiu zawodników i zyskała nad kolejną cztery sekundy.

Przez większą część dystansu na czele, z przewagą dochodzącą nawet do 10 minut, jechała dwójka zawodników z włoskiej ekipy Androni Giocattoli, ale w końcówce duża grupa przyspieszyła i 14 km przed metą ucieczka została doścignięta.

Najciekawsze były ostatnie kilometry, bowiem niespełna sześć kilometrów przed metą rozpoczął się finałowy podjazd do mety w Wyszehradzie. Już na jego początku doszło do kraksy, po której z peletonu odpadło kilkunastu zawodników.

Na trzy kilometry przed linią mety rozpoczęły się ataki pojedynczych zawodników, którzy usiłowali oderwać się od głównej grupy. Zyskiwali kilkusekundową przewagę, ale nie byli w stanie jej utrzymać. W efekcie ostatnie kilkaset metrów to walka najmocniejszych, jadących na czele rwącego się peletonu.


Zdecydowanym zwycięzcą okazał się van der Poel, ale do końca usiłował go atakować 22-letni Erytrejczyk Girmay. Tegoroczny triumfator słynnego klasyku Gandawa-Wewelgem pokazał w Wyszehradzie, że to jego zwycięstwo nie było przypadkowe. Przez cały podjazd jechał w ścisłej czołówce i po efektowym finiszu stanął na podium. Jest wiceliderem wyścigu, a na trasę drugiego etapu wyruszy w koszulce przodownika klasyfikacji młodzieżowej.


Pechowo zakończył się pierwszy etap dla jednego z faworytów - Caleba Ewana. Jadąc na trzeciej-czwartej pozycji i walcząc o miejsce na podium zahaczył przednim kołem o rower Girmaya i upadł na asfalt kilkadziesiąt metrów przez "kreską". Ponieważ na etapie kończącym się pod górę nie obowiązuje tzw. strefa ochronna, Australijczyk sklasyfikowany został na dalekiej pozycji, ze stratą ponad minuty do zwycięzcy.

Wyniki 1. etapu (Budapeszt - Wyszehrad, 195 km):
1. Mathieu van der Poel (Holandia/Alpecin-Fenix) 4:35.28
2. Biniam Girmay (Erytrea/Wanty-Gobert)
3. Pello Bilbao (Hiszpania/Bahrain Victorious)
4. Magnus Cort Nielsen (Dania/EF Education-EasyPost)
5. Wilco Kelderman (Holandia/Bora-Hansgrohe)
6. Richard Carapaz (Ekwador/Ineos Grenadiers)
7. Bauke Mollema (Holandia/Trek-Segafredo)
8. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) wszyscy ten sam czas
9. Andrea Vendrame (Włochy/AG2R Citroen) strata 4 s
10. Mattias Skjelmose (Dania/Trek-Segafredo) ten sam czas
...
117. Cesare Benedetti (Polska/Bora-Hansgrohe) - strata 2.47

Klasyfikacja generalna:

1. Mathieu van der Poel (Holandia/Alpecin-Fenix) 4:35.18
2. Biniam Girmay (Erytrea/Wanty-Gobert) strata 4 s
3. Pello Bilbao (Hiszpania/Bahrain Victorious) 6
4. Magnus Cort Nielsen (Dania/EF Education-EasyPost) 10
6. Richard Carapaz (Ekwador/Ineos Grenadiers)
7. Bauke Mollema (Holandia/Trek-Segafredo)
8. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) wszyscy ten sam czas
9. Andrea Vendrame (Włochy/AG2R Citroen) strata 14 s
10. Mattias Skjelmose (Dania/Trek-Segafredo) ten sam czas
...
117. Cesare Benedetti (Polska/Bora-Hansgrohe) - strata 2.57

Polecane

Wróć do strony głównej