Sprzeciw dla zmian w unijnych traktatach. Trzynaście krajów, w tym Polska, wydało wspólne oświadczenie
Trzynaście unijnych krajów - w tym Polska - sprzeciwiło się zmianom w europejskich traktatach. Wspólne oświadczenie podpisały, oprócz Polski, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowenia i Szwecja.
2022-05-09, 18:44
To odpowiedź na ustalenia Konferencji w sprawie przyszłości Europy, z których część będzie wymagała zmiany traktatów - na przykład zniesienie zasady jednomyślności.
Bez poparcia dla zmian traktatów
Prace w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy dotyczące wyzwań stojących przed Unią trwały od ubiegłego roku, brały w nich udział społeczeństwa obywatelskie ze wszystkich państw członkowskich.
Przedstawiciele 13 krajów zapowiedzieli w oświadczeniu, że przeanalizują wnioski z Konferencji. Przyznali, że umożliwiła ona obywatelom dialog, ale przypomnieli, że jej celem nigdy nie była zmiana unijnych traktatów. "Nie wykluczamy obecnie żadnej propozycji, ale nie popieramy przedwczesnych prób rozpoczęcia procesu zmian traktatowych" - napisano w oświadczeniu.
13 krajów podkreśliło, że sposób, w jaki Unia radzi sobie ostatnio z kryzysami - w tym z pandemią czy rosyjską agresją na Ukrainę - pokazał, że Wspólnota może działać szybko i sprawnie w ramach obecnych traktatów. "Nie musimy się spieszyć z reformami instytucjonalnymi" - podkreślili przedstawiciele 13 państw.
REKLAMA
- Państwa UE płacą za gaz w rublach. Prof. Gontarski: to nie tylko naruszenie sankcji, ale i godności człowieka
- Paweł Bejda: Polska jest bardzo znaczącym partnerem Ukrainy
- Część państw zapłaci za gaz w rublach? Beata Płomecka: sytuacja jest dwuznaczna
- Wybory prezydenckie we Francji. Szejna: myślę, że Macron pokaże nam, jak ważna jest Europa
dz
REKLAMA