Rosja chciała ogłosić zwycięstwo 9 maja? Brytyjski MON: błędne założenia spowodowały niepowodzenia

Błędne założenia dotyczące możliwości obronnych Ukrainy i planowanie "najlepszego scenariusza" - to zdaniem brytyjskiego ministerstwa obrony główne przyczyny rosyjskich niepowodzeń na wojnie, które spowodowały, że 9 maja, podczas parady w Dzień Zwycięstwa, Władimir Putin nie mógł ogłosić militarnego sukcesu

2022-05-10, 08:49

Rosja chciała ogłosić zwycięstwo 9 maja? Brytyjski MON: błędne założenia spowodowały niepowodzenia

"Niedocenianie przez Rosję ukraińskiego oporu i planowanie »najlepszego scenariusza« doprowadziło do oczywistych niepowodzeń operacyjnych, uniemożliwiając prezydentowi Putinowi ogłoszenie znaczącego sukcesu militarnego na Ukrainie podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa w dniu 9 maja" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Błędne założenia Rosji w wojnie z Ukrainą

"Rosyjski plan inwazji najprawdopodobniej opierał się na błędnym założeniu, że napotka ograniczony opór i będzie w stanie szybko okrążyć i ominąć skupiska ludności. To założenie spowodowało, że siły rosyjskie próbowały przeprowadzić początkową fazę operacji w sposób lekki i precyzyjny, aby osiągnąć szybkie zwycięstwo przy minimalnych kosztach. Ta błędna kalkulacja doprowadziła do niezrównoważonych strat i późniejszego ograniczenia koncentracji operacyjnej Rosji" - podano.

Tymczasem, jak informuje Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych, Ukraińcy skutecznie odpierają powtarzające się ataki nieprzyjaciela. Rosjanie najbardziej aktywne działania prowadzili w obwodach donieckim i ługańskim. Tam ukraińska armia odparła 15 ataków Rosjan.

Jak powiedział rzecznik sztabu Pawło Kowalczuk - przeciwnik przygotowuje szturm w kierunku Łymanu i Siewierodoniecka, trwają walki o miejscowości Wojewodiwka, Toszkiwka i Niżnie w obwodzie ługańskim, oraz Kamienka w obwodzie donieckim.

REKLAMA

W Mariupolu wróg za pomocą artylerii i lotnictwa kontynuuje niszczenie infrastruktury zakładów Azowstal. Trwają tam walki. Rosjanie używają artylerii wzdłuż całej linii frontu.

Ukrainę w walce wspierają USA

W celu wsparcia walczącej Ukrainy, prezydent USA podpisał w poniedziałek ustawę ożywiającą tzw. Lend-Lease act, program z czasów drugiej wojny światowej, który pomógł pokonać Niemcy Hitlera, umożliwiając Waszyngtonowi szybsze wypożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA.

"Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za wsparcie Ukrainy w walce o naszą wolność i przyszłość. Dzisiejsze podpisanie ustawy Lend-Lease to historyczny krok. Jestem przekonany, że znów razem wygramy. I będziemy bronić demokracji na Ukrainie. I w Europie. Jak 77 lat temu" - podziękował w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj

76. doba wojny - walki w Donbasie, ostrzał rakietowy Odessy. Relacja Pawła Buszki (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej