Prof. Kubiak o ustawie lend-lease: to niezwykle istotny i symboliczny dokument
- Co dla nas istotne, w dokumencie zawarta jest fraza "oraz rządom Europy Wschodniej dotkniętych inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej" - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gościem audycji "Kontrapunkt" był także Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".
2022-05-10, 21:45
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę pozwalającą na szybszy transfer przez Stany Zjednoczone pomocy militarnej dla Ukrainy. Joe Biden powiedział, że nowe prawo pomoże Ukrainie w odparciu brutalnej rosyjskiej agresji. Ustawa pod nazwą Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act wzorowana jest na ustawie, która odegrała kluczową rolę w zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Likwiduje ona ograniczenia prawne w przekazywaniu Ukrainie i krajom Europy pomocy wojskowej.
Nowy poziom dla Ukrainy
Mariusz Cielma powiedział, że dokument ten sprawi, że Ukraina wejdzie na zupełnie nowy poziom swojego wyposażenia. - Założeniem tego dokumentu jest to, żeby dostawy sprzętu i broni na Ukrainę były realizowane bardzo szybko. Istotna jest także kwota jaką Amerykanie wydadzą. Dla Ukrainy jest to początek wzrostu standardu wyposażenia - powiedział.
- Teraz przeszliśmy już od dostaw lekkiego wyposażenia przeciwpancernego i przeciwlotniczego do znacznie poważniejszej broni i sprzętu - dodał.
Prof. Krzysztof Kubiak podkreślił, że dokument będzie niósł za sobą pomoc nie tylko dla Ukrainy, ale także być może i dla nas. - To jest nowy akt legislacyjny, ale wzorowanym na tym z II WŚ. Jego istotnym elementem jest to, że wyposaża administrację i prezydenta w bardzo rozległe prerogatywy w zakresie przekazywania własności rządowi ukraińskiemu - powiedział.
REKLAMA
- Co dla nas istotne, w dokumencie zawarta jest fraza "oraz rządom Europy Wschodniej dotkniętych inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej". Jest to niezwykle istotny i symboliczny dokument amerykańskiego prawodawstwa - podkreślił.
- Szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Polska zgłosiła poprawki
- Bezpośredni cios w Putina. Jego partnerka na liście sankcyjnej UE
- Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Wiceszef MSZ: z polskiej inicjatywy na listę trafi 17 spółek zbrojeniowych
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Michał Strzałkowski
REKLAMA
Goście: Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa), prof. Krzysztof Kubiak (UJK w Kielcach)
Data emisji: 10.05.2022
Godzina emisji: 20.33
dz
REKLAMA
Polecane
REKLAMA