Sytuacja inwestycyjna na rynkach wschodzących. Analitycy widzą szanse na zyski

W pierwszym kwartale 2022 r. rynki wschodzące doświadczyły serii trudnych i dramatycznych wydarzeń związanych z oznakami globalnego zacieśnienia polityki pieniężnej i inwazją Rosji na Ukrainę. Indeks MSCI Emerging Markets Index spadł w tym okresie o 7 proc., osiągając gorsze wyniki niż indeks MSCI World Index rynków rozwiniętych o około 1,8 proc.

2022-05-11, 09:00

Sytuacja inwestycyjna na rynkach wschodzących. Analitycy widzą szanse na zyski
W przypadku braku terminowego zwrotu nadwyżki otrzymanej subwencji finansowej, PFR odstąpi od sankcji - poinformował Fundusz.Foto: Shutterstock/G-Stock Studio

Trzy rynki o najlepszych wynikach to Brazylia, Peru i Kolumbia, a trzy rynki o najgorszych wynikach to Rosja, Egipt i Węgry. Trzy sektory, które osiągnęły najlepsze wyniki, to sektory finansowe, surowcowe i użyteczności publicznej, natomiast sektory, które osiągnęły najgorsze wyniki, to sektor energetyczny, dyskrecjonalnych produktów konsumenckich i opieki zdrowotnej.

Jednak od rozpoczęcia wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym, jej wpływ był zróżnicowany w zależności od rynków wschodzących. Europejskie rynki wschodzące (Węgry, Polska, Czechy, Grecja, Turcja) i egipskie odnotowały jedne z najgorszych wyników, biorąc pod uwagę ich zależność od rosyjskiej energii, zbóż i turystyki.

Z drugiej strony, ponieważ Rosja nie wchodzi już w skład indeksu MSCI Emerging Markets Index, rynki Ameryki Łacińskiej skorzystały na wyższych cenach surowców. Poza Ameryką Łacińską, Arabia Saudyjska i Republika Południowej Afryki również odnotowały dobre wyniki, ponieważ ich rynki mają kolejną co do wielkości ekspozycję na towary. Z kolei w Azji ekspozycja rynku na sektory towarowe jest znacznie mniejsza i wynosi zaledwie 10 proc. , co jest jednym z powodów, dla których region ten pozostawał w tyle.

Inwestycyjne znaczenie Rosji i Ukrainy

Analitycy Lazard AM w opublikowanym raporcie wskazali, że zglobalizowany system handlowy, który kształtował się stopniowo po 1989 roku, obejmował gospodarkę rosyjską wspieraną przez obfite ilości ropy naftowej, gazu, minerałów i towarów rolnych. Jednak już w 2014 roku kraje zachodnie wprowadziły pierwszą rundę sankcji przeciwko Rosji w związku z działaniami wojskowymi na Ukrainie, a konkretnie na Krymie, i zwiększyły je w następstwie innych rosyjskich aktów agresji. Ostatnie posunięcie prezydenta Rosji Władimira Putina spowodowało jednak znacznie ostrzejszą reakcję i może znacząco zmienić ogólną sytuację gospodarczą Rosji i świata.

REKLAMA

Chociaż Rosja produkuje stosunkowo niewielki odsetek globalnych towarów i usług, stanowiąc na początku 2022 roku nieco poniżej 4 proc. indeksu MSCI Emerging Markets Index (spadek z 10 proc. udziału w indeksie w 2008 roku), jest ona ważnym producentem pewnych bardzo ważnych zasobów. W Rosji wytwarza się około 10 proc. ropy naftowej, 20 proc. gazu ziemnego i 17 proc. pszenicy. Rosyjscy producenci wytwarzają również wystarczającą ilość stali, palladu, platyny i innych materiałów, aby bezpośrednio wpływać na rynki światowe.

Dla rynków wschodzących oznacza to pewien paradoks. Mają one stosunkowo niewielkie bezpośrednie powiązania z Rosją, eksportując do tego kraju zaledwie 1,4 proc. towarów i importując z niego średnio 2,2 proc. towarów. Ponieważ jednak Rosja jest głównym eksporterem towarów, jej udział w imporcie towarów przez rynki wschodzące jest wyższy, zwłaszcza paliw, a w szczególności w przypadku gospodarek Europy Środkowej i Wschodniej oraz Afryki.

Jako znaczący producent kukurydzy, pszenicy oraz innych produktów rolnych i towarów, Ukraina jest również kluczowym dostawcą surowców dla wielu gospodarek rynków wschodzących. Warto również zauważyć, że kraje, które są najbardziej uzależnione od ukraińskiej pszenicy, to w większości kraje ubogie, które prawdopodobnie mocno odczują skutki wzrostu cen, co szczegółowo omówiono poniżej.

Łączny udział Rosji i Ukrainy w światowym zaopatrzeniu w żywność w zaskakujący sposób przypomina o zagrożeniach, jakie obecny konflikt stwarza dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

REKLAMA

Zmienność stóp zwrotu utrzyma się

Analitycy wskazali, że w perspektywie krótkoterminowej prawdopodobnie utrzyma się zmienność na rynku aktywów inwestycyjnych ze względu na zwiększoną niepewność geopolityczną, słabszy wzrost gospodarczy na świecie oraz ryzyko dla zysków wynikające z szoku naftowego i wyższej inflacji.

Co ciekawe, od końca 2020 r. akcje o niższej wartości i wyższej stopie dywidendy oraz stopie zwrotu z wolnych przepływów pieniężnych na rynkach wschodzących stały się bardziej poszukiwane. Te poprawiające się cechy, wraz z niższymi mnożnikami wyceny w stosunku do własnej historii i w porównaniu z rynkami rozwiniętymi, mogą stanowić dla inwestorów atrakcyjny punkt wejścia do tej klasy aktywów.

  • Czytaj także:

Zmiana stawki WIBOR na POLONIA. Wyjaśniamy, co to oznacza dla kredytobiorców

PolskieRadio24.pl/ Lazard AM/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej