Rosja jako cywilizacja euroazjatycka. Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina

2022-05-14, 21:48

Rosja jako cywilizacja euroazjatycka. Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina
Ideologia eurazjańska pozycjonowała Rosję jako osobny kontynent, jej twórcy twierdzili, że Rosja stanowi odrębną cywilizację, która ma do spełnienia szczególną misję w dziejach świata. Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

- Aleksandr Dugin mówi rzeczy, których długo przedstawiciele tamtejszych elit nie wypowiadali. To szalone wypowiedzi, jak ta, że dla Polski nie ma miejsca na mapie świata. Gdyby powiedział to rosyjski polityk, byłby skandal międzynarodowy. Kreml z Dugina w jakiś sposób korzysta - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta Tygodnika TVP.

Filip Memches komentował w Polskim Radiu dorobek Aleksandra Dugina, rosyjskiego filozofa, twórcy koncepcji doktryny euroazjatyckiej, mówiącej m.in. o dualizmie cywilizacyjnym i konflikcie pomiędzy dwiema supercywilizacjami. Elementy tej koncepcji pojawiają się w wypowiedziach elit rosyjskich, jako usprawiedliwienie agresywnych działań Rosji.

- Przez ostatnie lata zmieniła się Rosja i jej elita polityczna. Mamy do czynienia z bardzo istotną zmianą paradygmatu, jeśli chodzi o geopolitykę i stosunki międzynarodowe - zaznaczył, przypominając, że kariera Władimira Putina jako prezydenta Rosji zaczęła się od pacyfikacji Czeczenii. - Potem była napaść na Gruzję, wreszcie aneksja Krymu i "zielone ludziki" w Donbasie. Jednocześnie Putin próbował układać się z Zachodem. Z perspektywy rosyjskich radykałów, gdy układał się z Niemcami czy Francją, szukał jakiegoś porozumienia, jawił się jako sługus Zachodu - powiedział publicysta. 

- Dugin był w latach 90. ub. wieku zwolennikiem koncepcji zjednoczonej Europy, ale wrogiej Stanom Zjednoczonym, która pozbędzie się wojsk amerykańskich po rozwiązaniu NATO. Ta Europa pod przywództwem Niemiec i Francji miałaby związać się mocno z Rosją. W jakimś stopniu te koncepcje, które są przerabiane na salonach Paryża i Berlina, by rozluźnić więzi ze Stanami Zjednoczonymi i zbliżyć się z Rosją, pokrywają się z wizją Dugina - zwrócił uwagę. 

Posłuchaj

14.05.2022 Filip Memches o koncepcjach Aleksandra Dugina (Polskie Radio 24 / Ideo-pop) 24:49
+
Dodaj do playlisty

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- U Aleksandra Dugina mamy echa myślenia charakterystycznego dla XIX-wiecznej filozofii niemieckiej, to wiara w prawa dziejowe czy historii, echo heglizmu. Dugin mówi o "geografii sakralnej", to koncepcja mówiąca, że są siły, które mają określać, jak ma wyglądać architektura świata (...). Główni rywale Rosji, czyli USA i Wilka Brytania, to cywilizacja płynnych zasad i norm, cywilizacja odwołująca się do zasad liberalizmu. Po drugiej stronie jest Rosja, która jest czymś więcej niż krajem, jest cywilizacją euroazjatycką - powiedział, podkreślając, że tego typu koncepcje stają się narzędziem władz Kremla, prowadzących wrogie działania wobec ościennych państw, pod hasłami walki z Zachodem.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Filip Memches

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 20.33

Polecane

Wróć do strony głównej