Polska domaga się zwiększania funduszu UE na wsparcie Ukrainy. Błaszczak: dwa miliardy euro to za mało

Polska chce jeszcze bardziej zwiększyć unijny fundusz na zakup i dostawy broni dla Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak.

2022-05-17, 17:53

Polska domaga się zwiększania funduszu UE na wsparcie Ukrainy. Błaszczak: dwa miliardy euro to za mało
Szef MON Mariusz Błaszczak przedstawił w Brukseli stanowisko Polski nt. funduszu na wsparcie Ukrainy. Foto: Shutterstock/Vladymyr Vorobiov

We wtorek szefowie resortów obrony krajów członkowskich zdecydowali o zwiększeniu funduszu o kolejnych 500 milionów euro do dwóch miliardów euro.

- To zbyt niska kwota. Już donacja nasza, którą przekazaliśmy jest o wartości przekraczającej miliard euro, a więc sama polska donacja stanowi połowę tej kwoty, która wynika z funduszu. Z całą pewnością te nakłady powinny być większe. To jest korzystne dla Unii Europejskiej, żeby zadbać o bezpieczeństwo, a zadbać można właśnie w ten sposób - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak .

Fundusz UE dla Ukrainy

Chodzi o Europejski Instrument na rzecz Pokoju. Kraje członkowskie, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów z tego funduszu. Najpierw liczył on 500 milionów euro, ale od lutego jest co miesiąc zwiększany o pół miliarda euro.

REKLAMA

Początkowo finansowano różnego rodzaju broń, kamizelki czy hełmy. Teraz, zgodnie z prośbą Ukrainy, Unia ma się skupić przede wszystkim na ciężkim uzbrojeniu.

90 procent pieniędzy z europejskiego funduszu ma być przeznaczonych na czołgi, broń przeciwpancerną i systemy przeciwlotnicze.

Posłuchaj

Minister Mariusz Błaszczak o funduszu UE na pomoc Ukrainie (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Kwestia programu mobilności wojsk

Mariusz Błaszczak opowiedział się też w Brukseli za zwiększeniem nakładów na program mobilności wojsk, przewidujący rozbudowę infrastruktury transportowej, w tym kolei i lotnisk.

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że "skoro świat staje przed groźbą kryzysu żywnościowego, spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę", można wykorzystać program military mobility do rozwoju kolei, by używać jej do dostaw żywności produkowanej przez Ukrainę.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w PR24

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej