Zmiany w SN. Sejmowa komisja zadecydowała ws. prezydenckiego projektu
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzyła prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Przewiduje on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Komisja rekomenduje wprowadzenie do projektu poprawek zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość i Solidarną Polskę.
2022-05-20, 00:15
Zaakceptowane poprawki m.in. doprecyzowują przesłanki dotyczące "testu bezstronności i niezawisłości sędziowskiej". Zaproponowany przez prezydenta test zakłada, że każdy uczestnik postępowania sądowego będzie mógł zawnioskować o zbadanie bezstronności i niezawisłości sędziego.
Poprawki zaakceptowane przez komisję zmieniają termin do wniesienia wniosku z trzech dni do tygodnia. Przewidują także dodanie zapisów o konieczności przedstawienia dowodów na zaistnienie faktycznych okoliczności należących do przesłanek tego testu. Akceptację komisji uzyskała również poprawka Solidarnej Polski, która zakłada dodanie do projektu preambuły.
Projekt trafi teraz do II czytania w Sejmie. Ma ona zostać przeprowadzone na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 25 i 26 maja.
Premier: zmiany dot. SN to element kompromisu z Brukselą
Premier Mateusz Morawiecki mówił w czwartek, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej w obecnym kształcie jest elementem kompromisu osiągniętego w rozmowach z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Dodał, że w projekcie rozpatrywanym obecnie przez posłów jest przewidziana procedura odwołania od nałożonych do tej pory kar dyscyplinujących sędziów.
REKLAMA
Posłuchaj
- Kiedy wypłata środków z KPO? Müller: jak tylko zostanie przyjęta ustawa prezydenta
- Negocjacje dot. projektu zmian w SN. Prezydent twardo obstaje przy fundamentalnych punktach
Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, w Polskim Radiu 24 o porozumieniu ws. KPO
ms
REKLAMA