Brytyjski ekspert ds. wywiadu: zajęcie Donbasu może dać Putinowi sposobność do wycofania się z wojny
Prof. Paul Rimmer, były zastępca szefa brytyjskiego Wywiadu Wojskowego (DI), uważa, że jakkolwiek przejęcie pełnej kontroli nad Mariupolem przez Rosjan jest znaczące, nie pokazuje nic nowego, jeśli chodzi o rosyjską taktykę.
2022-05-26, 07:37
- To jest coś, czego mogliśmy się spodziewać, bo Rosjanie mają przytłaczającą przewagę w sile artylerii. Używają jej w bardzo sowieckim stylu, tzn. prowadząc potężny ostrzał, bez żadnego manewrowania w zachodnim stylu. Oni po prostu rozbijają wszystko po drodze, idąc stopniowo, powoli do przodu. Oczywiście oznacza to przy okazji bardzo dużą liczbę ofiar - wyjaśnia Rimmer.
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Donbas jako sposób wyjścia z wojny
Wskazuje, że zgodnie z tą taktyką prowadzona jest również ofensywa w Donbasie, która powoli, ale jednak posuwa się naprzód i Rosjanie zajmują kolejne obszary. Uważa on, że zajęcie Donbasu może dać Władimirowi Putinowi sposobność na wycofanie się z wojny. - Putin może zaoferować rozejm, mówiąc, że robi to w celu powstrzymania dalszego rozlewu krwi. Na potrzeby własnego społeczeństwa stworzy narrację, że "naziści zostali pokonani", że zagrożenie dla Rosji zostało usunięte - wymienia.
Czytaj także:
- Ukraińskie porty zablokowane. Rosja zrzuca z siebie odpowiedzialność
- "Zbyt wielu nadal ogląda się na Rosję". Zełenski reaguje na słowa Kissingera
- Oczywiście dla Ukrainy sytuacja, w której nadal miałaby rosyjskie wojska na znacznej części swojego terytorium, byłaby bardzo trudna - mówi. Jak dodaje, Ukraina musi mieć nadzieję, że takie zagranie Putina nie osłabi spójności jej sojuszników, bo mogą się wówczas pojawić głosy, że potrzebujemy pokoju za wszelką cenę, a Ukraina pokoju za wszelką cenę nie może zaakceptować.
REKLAMA
Czytaj także:
- Pod Kijowem porzucono dziesiątki ciał rosyjskich żołnierzy. Mieszkańcy cały czas odnajdują zwłoki
- Andrzej Duda: Szwecja i Finlandia są potrzebne w NATO, to domknięcie wschodniej flanki
Całkowite wypchnięcie Rosji jako "odległy" scenariusz
Wskazuje, że choć Wielka Brytania i USA popierają ukraińskie stanowisko, iż skutkiem wojny musi być całkowite wypchnięcie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, to sposób, w jaki mogłoby to nastąpić, jest zupełnie inną kwestią.
- To musiałaby być długa wojna na wyniszczenie. Ukraina musiałaby zadać Rosji duże i bolesne straty, by zmieniły się w niej warunki i powstała sytuacja, w której czułaby, że musi się wycofać, np. gdyby wskutek wewnętrznej rewolty Putin został zastąpiony albo opinia publiczna w Rosji zaczęła naprawdę rozumieć, co się dzieje. Ale to są bardzo optymistyczne i odległe scenariusze - zastrzega Rimmer.
Posłuchaj
mbl
REKLAMA