Trzaskowski pożegna się z warszawskim ratuszem? Wyrwich: zależy czy Niemcy wesprą jego, czy Tuska
- To nie tu leży decyzja, to ścierające się strony w Niemczech lub w samej Unii Europejskiej zdecydują o losach Trzaskowskiego, a zarówno on jak i Tusk to posłańcy unijnej lewicy - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela". Gościem audycji był też Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita".
2022-05-30, 19:15
Prezydent Warszawy w wywiadzie dla "Super Expressu" mówił o swoich planach na przyszłość. Jak się okazuje, nie są one sprecyzowane. – Przede mną poważna decyzja, czy powinienem wystartować w wyborach parlamentarnych, czy samorządowych. Zdecydowałbym się na taki ruch, tylko jeśli miałoby to się przyczynić do wypracowania szerszego porozumienia opozycji – stwierdził Rafał Trzaskowski. Między innymi te słowa komentowali publicyści w audycji.
Marcin Piasecki z dziennika "Rzeczpospolita" powiedział, że być może mamy obecnie do czynienia z kwestią rywalizacji pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a Donaldem Tuskiem, co wbrew pozorom może służyć PO, ponieważ chodzi tutaj o dwie popularne postaci i o dwóch wyrazistych polityków. Wyborca może więc zobaczyć tzw. starszą i młodszą twarz tego ugrupowania.
"Ruszenie na szersze wody"
- Deklaracja Rafała Trzaskowskiego jest ujęta w szerszym kontekście politycznym, sam PiS doszedł do wniosku, że jeśli chodzi o Warszawę, to nie jest ono w stanie dużo ugrać, w związku z tym Trzaskowski może pozwolić sobie na ruch przekazania Warszawy komuś innemu związanemu z Platformą i ruszenia na szersze polityczne wody, tak czytam jego deklaracje - powiedział Marcin Piasecki.
Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela" zauważył ironicznie, że wszystko zależy od tego, kogo będą wspierać Niemcy. Dodał, że w jego opinii nie ulega wątpliwości, iż "dwa koty znalazły się w klatce ambicji i będą się drapały". Do wyborów parlamentarnych pozostał rok, a Rafał Trzaskowski nigdy nie ukrywał, iż ma dużo większe ambicje polityczne niż tylko urzędowanie w warszawskim ratuszu.
REKLAMA
"Niemcy rozegrają sytuację"
- To nie tu jednak leży decyzja, to ścierające się strony w Niemczech lub w samej Unii Europejskiej zdecydują o sytuacji, bo zarówno Tusk jak i Trzaskowski to posłańcy unijnej lewicy, tak widzę tę grę polityczną. Niemcy będą natomiast używali swoich ludzi w PO, czy starszych z dawnej Unii Wolności do swoich celów ponadnarodowych - wyjaśnił Mateusz Wyrwich.
Rafał Trzaskowski przyznał, że Warszawa jest jego pasją i dodał, że na listach PO do parlamentu chciałby się znaleźć, tylko jeśli "miałoby to się przyczynić do wypracowania szerszego porozumienia opozycji". Pytany, czy w jego partii panuje jednomyślność co do jednej listy i czy jest na to szansa, zważywszy na nastawienie pozostałych ugrupowań opozycyjnych, odparł, że "jednej listy nie buduje się za pomocą wywiadów prasowych, ale uczciwymi rozmowami z partnerami".
Posłuchaj
***
Audycja: "Debata Dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Joanna Miziołek
Goście: Mateusz Wyrwich ("Niedziela") i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 30.05.2022
Godzina: 18:06
REKLAMA
REKLAMA