"Przyczynek do wstydu, żenada". Zielińska o słowach Trzaskowskiego ws. KPO
- Rafał Trzaskowski chciał być prezydentem Polski, a jednak interes partyjny ceni sobie wyżej niż interes Polski i Polaków - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Elżbieta Zielińska.
2022-05-31, 18:21
Posłuchaj
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, zapowiadając drugą edycję wydarzenia pod nazwą "Campus Polska", poinformował, że rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej ws. polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Powiedział, że "jest dobrej myśli, że Komisja Europejska będzie stawiała dodatkowe warunki i że te warunki będą musiały być spełnione, aby pieniądze z KPO popłynęły do Polski".
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 pieniądze z KPO niedługo trafią do Polski. - Rząd RP wykonał ogromną pracę w tej sprawie. Dyplomacja to nie tylko poklepywanie się po plecach i miłe słowa, ale walka o interesy - powiedziała Elżbieta Zielińska.
- "Kamienie milowe" to za mało? Opozycja chce dalszego stawiania Polsce warunków przed KPO
- Szefowa KE przyjedzie do Polski podpisać "kamienie milowe" KPO. Mateusz Morawiecki: zakończyliśmy negocjacje
Dodała, że namawianie KE do stawiania kolejnych warunków jest żenujące. - Rafał Trzaskowski chciał być prezydentem Polski, a jednak interes partyjny ceni sobie wyżej niż interes Polski i Polaków. Jego wypowiedź powinna być przyczynkiem do wstydu, a nie do chwalenia się. To, co chciała opozycja osiągnąć, czyli likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN, zostało przeprowadzone. Wydaje się, że opozycja szuka dziury w całym. Brakuje też refleksji w środowisku sędziowskim, co poprawiłoby ich opinię wśród Polaków - podsumowała Zielińska.
REKLAMA
Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd KPO, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, aby w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
Sejm uchwalił w ubiegły czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN, czego oczekuje KE w związku z decyzją TSUE. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapewniał w Sejmie, że "wynegocjowaliśmy KPO" i "zakończyliśmy negocjacje z KE kamieni milowych" związanych z KPO. Zapowiedział też przybycie 2 czerwca do Polski szefowej KE Ursuli von der Leyen.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Więcej w nagraniu
REKLAMA
***
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Elżbieta Zielińska (PiS)
REKLAMA
Data emisji: 31.05.2022
Godzina: 17.35
PR24
REKLAMA