"Weszliśmy na nowy poziom stosunków". Premier Ukrainy o relacjach z Polską

2022-06-01, 21:32

"Weszliśmy na nowy poziom stosunków". Premier Ukrainy o relacjach z Polską
Premier Szmyhal: Polska i Ukraina wkroczyły na nowy poziom stosunków. Foto: PAP/Krystian Maj/KPRM

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w Kijowie, że "nowy poziom stosunków, jakie Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące, został ukierunkowany na rozwój i jest produktywny".

- Dzisiaj rządy Polski i Ukrainy przeprowadziły konsultacje międzyrządowe. Podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, że nowy poziom stosunków, jakie Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące, jest ukierunkowany na rozwój i jest produktywny. Mówię o ośmiu podpisanych dziś dokumentach w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej - oświadczył Szmyhal na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

Oświadczenie Polski i Ukrainy

Premier Ukrainy poinformował, że podpisano wspólne oświadczenie obu rządów. Wśród najważniejszych jego punktów są - według niego - zapisy, że Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO oraz będzie dokładała starań, aby przyznano Ukrainie status kandydata do UE już w czerwcu. Porozumiano się - jak powiedział Szmyhal - w kwestii wzmocnienia współpracy obronnej, rozwijania sojuszu polsko-ukraińsko-brytyjskiego oraz współpracy w zakresie wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji.

- Zostało również podpisane memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Komisja ta przygotuje zalecenia dotyczące powołania wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający. To wyniesie naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na produkowanie współczesnych rodzajów broni defensywnej - zaznaczył ukraiński polityk.

- Porozumieliśmy się w zakresie wzmacniania współpracy przygranicznej między Ukrainą a Polską. Polska obiecała popierać Ukrainę w kwestii zniesienia ceł oraz dołączenia do konwencji o wspólnym tranzycie. Nasi polscy partnerzy potwierdzili również swoją gotowość do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Jesteśmy pewni, że plan odbudowy Ukrainy, który właśnie jest opracowywany przez nasz rząd uzyska pełne poparcie naszych polskich przyjaciół (...). Została również podpisana deklaracja ministrów spraw wewnętrznych dotycząca powołania dwóch komisji: do spraw przejść granicznych i infrastruktury przygranicznej oraz do spraw przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom podczas przekraczania granicy - powiedział premier Ukrainy.

Współpraca energetyczna

Według Szmyhala "memorandum w sprawie współpracy pomiędzy właściwymi ministerstwami obu krajów przewiduje zwiększenia współpracy w zakresie energetyki". - Ma to na celu całkowite uniezależnienie się naszych krajów i całej Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Polska popiera integrację Ukrainy z europejskimi projektami energetycznymi, rozwój rynku gazu i energii elektrycznej na Ukrainie. Ponadto nasze państwa porozumiały się w sprawie konieczności zwiększenie transgranicznego handlu energią elektryczną oraz odnowienia linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. Dla Ukrainy jest to projekt bardzo ważny. Otworzy on dodatkową możliwość eksportu energii ukraińskiej do Europy - zaznaczył szef ukraińskiego rządu.

Jak powiedział premier Ukrainy "memorandum dotyczące współpracy pomiędzy Ministerstwem Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy a polskim Ministerstwem Klimatu i Środowiska jeszcze raz potwierdza nasze zamiary natychmiastowego wdrażania wszystkich niezbędnych ustaw i dyrektyw UE. Mam na myśli zwłaszcza Europejski Zielony Ład. W tym kontekście porozumieliśmy się w sprawie zwiększania współpracy w walce ze zmianami klimatu, odpowiedzialnego wydobycia kopalin użytecznych, odtwarzania zasobów naturalnych oraz ochrony lasów i całego środowiska".

Szmyhal poinformował też, że "podpisane zostało memorandum pomiędzy resortami kultury Ukrainy i Polski w sprawie współpracy dotyczącej zagadnień pamięci narodowej". - Jest to ważny dokument, który - jestem pewien - pozwoli w warunkach owocnego dialogu wyjaśnić wszelkie zagadnienia dotyczące przeszłości naszych państw. Zostanie powołana grupa robocza, w skład której wejdą eksperci i historycy. Zajmie się ona kwestiami kompleksów memorialnych, pochówków i uczczenia pamięci naszych przodków - powiedział.

Premier oznajmił też, że "prezydent Ukrainy (Wołodymyr Zełenski) odznaczył dziś premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wysokimi odznaczeniami państwowymi, Orderami Jarosława Mądrego drugiego stopnia".

- Bez względu na wszystko polski rząd i pan premier są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi i okazują nam wszelką pomoc w każdej dziedzinie (...). Nigdy tego nie zapomnimy. Jestem przekonany, że następne pokolenia Ukraińców i Polaków będą utrzymywać bratnie stosunki. Jak powiedział dziś prezydent Ukrainy, oba narody mają ogromny potencjał, mamy silne armie, potężną gospodarkę i potężną, świetlaną przyszłość - dodał Denys Szmyhal.

Czytaj także:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej