Historia polskiego internetu w filmie. Czajka: nie umiemy docenić, jak to zmieniło wszystko
- Pamiętam, że się wchodziło na te strony, czegoś się szukało. Nie mam doświadczenia, że "pamiętam, jak pierwszy raz wszedłem do internetu", jak jeden z moich bohaterów - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Czajka, reżyser filmu "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce". - Myślę, że dzisiaj jeszcze nie jesteśmy jeszcze w stanie docenić tego, jak to zmieniło wszystko - zaznaczył.
2022-06-04, 08:00
30 maja, w stołecznym kinie Kultura, odbyła się premiera nowego polskiego dokumentu opowiadającego historię podłączenia Polski do internetu. "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce" to opowieść o tym, jak rodził się i rozwijał polski internet, a także o tym, co zmienił w Polsce i wśród Polaków. - Gdy Narodowe Centrum Kultury zapytało mnie, czy chciałbym się zająć takim tematem, skomplikowanym dla mnie, jako dla humanisty, przestraszyłem się, ale z drugiej strony poczułem, że to bardzo ciekawe wyzwanie - przyznał w Polskim Radiu 24 reżyser tego filmu Łukasz Czajka.
Internet jako wróg, czy przyjaciel?
Gość "Weekendu kulturalnego" zaznaczył, że film "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce". jest dla niego istotny także dlatego, że dużo się dowiedział o tym, czym jest internet. - Miałem bardzo negatywne zdanie o tym zjawisku, uważałem, że to idzie w złą stronę i że jest mnóstwo zagrożeń - przyznał.
Pod wpływem filmu, jego podejście do tego się zmieniło. - To też nie jest tak, że ja patrzę na internet jako na zło wcielone - zaznaczył. Przywołał jedną ze swoich bohaterek, specjalistek od nowych technologii. - Pod wpływem rozmów z nią poczułem, że to nie jest tak i że to uproszczenie mówić o internecie jako złu wcielonym - zaznaczył.
- Jedna z bohaterek tego filmu mówi o tym, jak z jednej strony internet spowodował, że jesteśmy ze sobą połączeni na niesamowitą skalę, nieznaną w historii ludzkości, a z drugiej - jak jesteśmy pokoleniem osamotnionym. To jest dla mnie trochę motto filmu, by o tym powiedzieć, przypomnieć. Nie rozwijamy tego filmie, bo nie mamy miejsca i czasu by wchodzić w poszczególne wątki tak głęboko, ale istotne dla mnie było by zostawić widza z tym na koniec - wskazał.
REKLAMA
"Nie jesteśmy w stanie docenić, jak to zmieniło wszystko"
- Lata 90. są dla mnie najbardziej niezwykłe, jeśli chodzi o moje życie. To czas pierwszych zainteresowań, w tym także internetem - przyznał rozmówca Mai Kluczyńskiej. - Pamiętam, że się wchodziło na te strony, czegoś się szukało. Nie mam doświadczenia, że "pamiętam, jak pierwszy raz wszedłem do internetu", jak jeden z moich bohaterów. Myślę, że dzisiaj jeszcze nie jesteśmy jeszcze w stanie docenić tego, jak to zmieniło wszystko - zaznaczył Łukasz Czajka.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu. W drugiej części "Weekendu kulturalnego", o nowym spektaklu baletowym "Mały książę", opowiadała choreograf Lucyna Zwolińska.
Czytaj także:
- Jacek Karpiński. Zmarnowany potencjał polskiego Gatesa
- Szukasz studiów? Postaw na cyberbezpieczeństwo
- Już 2,5 miliona stron z domeną .pl
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
REKLAMA
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Łukasz Czajka, dokumentalista, autor filmu "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce"
Data emisji: 3.06.2022
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
mbl
REKLAMA