Nowe brytyjskie systemy rakietowe dla Ukrainy. Zełenski rozmawiał z Johnsonem

Wielka Brytania wzmocni pakiet wsparcia sprzętowego dla Ukrainy - poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołując się na rozmowę telefoniczną z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Tym samym potwierdził wcześniejsze informacje brytyjskiego resortu obrony.

2022-06-06, 14:07

Nowe brytyjskie systemy rakietowe dla Ukrainy. Zełenski rozmawiał z Johnsonem

"Przeprowadziłem rozmowę z Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o sytuacji na froncie" - poinformował w poniedziałek na Twitterze Wołodymyr Zełenski. "Otrzymałem potwierdzenie w sprawie nowego, wzmocnionego pakietu wsparcia obronnego" - oświadczył prezydent Ukrainy.

Jak dodał ukraiński przywódca, poza kwestią wojskowego wsparcia, obaj liderzy szukali rozwiązań, by uniknąć światowego kryzysu żywnościowego i odblokować ukraińskie porty Morza Czarnego.

Nowe wyrzutnie do niszczenia rosyjskich czołgów

Wielka Brytania potwierdziła plany przekazania Ukrainie wyrzutni rakietowych M270 MLRS. - Wielka Brytania dostarczy Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi - przekazał w wydanym w nocy z niedzieli na poniedziałek oświadczeniu brytyjski minister obrony Ben Wallace.

M270 MLRS to opancerzona, gąsienicowa, wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków produkcji amerykańskiej. W wersji, która ma zostać przekazana przez Wielką Brytanię, wystrzeliwane pociski mają zasięg do ok. 80 km.

REKLAMA

Pakiet wart ponad miliard funtów

Ostatni pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy brytyjskie Ministerstwo Skarbu ogłosiło 8 maja. Wielka Brytania zobowiązała się wówczas do przekazania Ukrainie na ten cel środków w wysokości 1,3 miliarda funtów brytyjskich.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Posłuchaj

Ukraińskie wojsko zostało w poniedziałek wyparte z części Siewierodoniecka - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Ukraińscy obrońcy miasta wycofali się na wcześniejsze pozycje - relacja Pawła Buszki (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Siły rosyjskie były rozmieszczane przy ukraińskiej granicy już od grudnia roku 2021. W pierwszej fazie wojny Rosjanie atakowali z czterech kierunków: z terytorium Białorusi w stronę Kijowa, z Rosji na Charków i Sumy, z Krymu na Chersoń i Zaporoże oraz z tzw. ludowych republik na umocnion Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Siły rosyjskie były rozmieszczane przy ukraińskiej granicy już od grudnia roku 2021. W pierwszej fazie wojny Rosjanie atakowali z czterech kierunków: z terytorium Białorusi w stronę Kijowa, z Rosji na Charków i Sumy, z Krymu na Chersoń i Zaporoże oraz z tzw. ludowych republik w Donbasie. Po 100 dniach wojny kontroluję ok. 20 proc. terytorium Ukrainy (PAP)

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej