Nowe brytyjskie systemy rakietowe dla Ukrainy. Zełenski rozmawiał z Johnsonem

Wielka Brytania wzmocni pakiet wsparcia sprzętowego dla Ukrainy - poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołując się na rozmowę telefoniczną z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Tym samym potwierdził wcześniejsze informacje brytyjskiego resortu obrony.

2022-06-06, 14:07

Nowe brytyjskie systemy rakietowe dla Ukrainy. Zełenski rozmawiał z Johnsonem
Ілюстрацыйнае фота.Foto: paparazzza/ Shutterstock

"Przeprowadziłem rozmowę z Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o sytuacji na froncie" - poinformował w poniedziałek na Twitterze Wołodymyr Zełenski. "Otrzymałem potwierdzenie w sprawie nowego, wzmocnionego pakietu wsparcia obronnego" - oświadczył prezydent Ukrainy.

Jak dodał ukraiński przywódca, poza kwestią wojskowego wsparcia, obaj liderzy szukali rozwiązań, by uniknąć światowego kryzysu żywnościowego i odblokować ukraińskie porty Morza Czarnego.

Nowe wyrzutnie do niszczenia rosyjskich czołgów

Wielka Brytania potwierdziła plany przekazania Ukrainie wyrzutni rakietowych M270 MLRS. - Wielka Brytania dostarczy Ukrainie wyrzutnie pocisków M270 MLRS, a także przeszkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi - przekazał w wydanym w nocy z niedzieli na poniedziałek oświadczeniu brytyjski minister obrony Ben Wallace.

M270 MLRS to opancerzona, gąsienicowa, wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków produkcji amerykańskiej. W wersji, która ma zostać przekazana przez Wielką Brytanię, wystrzeliwane pociski mają zasięg do ok. 80 km.

Pakiet wart ponad miliard funtów

Ostatni pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy brytyjskie Ministerstwo Skarbu ogłosiło 8 maja. Wielka Brytania zobowiązała się wówczas do przekazania Ukrainie na ten cel środków w wysokości 1,3 miliarda funtów brytyjskich.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Posłuchaj

Ukraińskie wojsko zostało w poniedziałek wyparte z części Siewierodoniecka - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Ukraińscy obrońcy miasta wycofali się na wcześniejsze pozycje - relacja Pawła Buszki (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Siły rosyjskie były rozmieszczane przy ukraińskiej granicy już od grudnia roku 2021. W pierwszej fazie wojny Rosjanie atakowali z czterech kierunków: z terytorium Białorusi w stronę Kijowa, z Rosji na Charków i Sumy, z Krymu na Chersoń i Zaporoże oraz z tzw. ludowych republik na umocnion Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Siły rosyjskie były rozmieszczane przy ukraińskiej granicy już od grudnia roku 2021. W pierwszej fazie wojny Rosjanie atakowali z czterech kierunków: z terytorium Białorusi w stronę Kijowa, z Rosji na Charków i Sumy, z Krymu na Chersoń i Zaporoże oraz z tzw. ludowych republik w Donbasie. Po 100 dniach wojny kontroluję ok. 20 proc. terytorium Ukrainy (PAP)

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej